Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Levi (FIN)

Ladies’ Slalom

10 November 2012
CET time
Local time
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
1st Run : 11:00
2nd Run : 14:00
More information
Organisation information
Oy Levi Events Ltd
Myllyjoentie 2
FI - 99130 Levi
FIN
Phone: 358 400 431 207
Email: worldcup@levi.fi
Website: http://www.worldcuplevi.com

Podium

1
1:55.58
2
1:56.13
3
1:56.32

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 HOEFL-RIESCH Maria 1:55.58   100
2 5 POUTIAINEN Tanja 1:56.13   80
3 18 SHIFFRIN Mikaela 1:56.32   60
4 7 MAZE Tina 1:56.54   50
5 6 VELEZ ZUZULOVA Veronika 1:56.82   45
6 15 BORSSEN Therese 1:56.90   40
7 21 SWENN-LARSSON Anna 1:57.10   36
8 9 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:57.26   32
9 27 DAUM Alexandra 1:57.73   29
10 8 GAGNON Marie-Michele 1:57.76   26
11 17 GEIGER Christina 1:57.83   24
11 28 HOLDENER Wendy 1:57.83   24
13 24 ZAHROBSKA Sarka 1:58.02   20
14 11 MIELZYNSKI Erin 1:58.07   18
14 40 LOESETH Nina 1:58.07   18
16 37 COSTAZZA Chiara 1:58.17   15
17 25 HOSP Nicole 1:58.19   14
18 59 HECTOR Sara 1:58.27   13
19 19 CURTONI Irene 1:58.40   12
20 51 WIRTH Barbara 1:58.45   11
21 16 WORLEY Tessa 1:58.54   10
22 31 EKLUND Nathalie 1:58.55   9
23 33 DEPAULI Jessica 1:58.62   8
24 29 CHMELAR Fanny 1:58.73   7
25 22 BARTHET Anne-Sophie 1:58.88   6
26 23 THALMANN Carmen 1:59.20   5
27 30 AUBERT Sandrine 1:59.38   4
28 46 PHELAN Brittany 1:59.52   3
29 35 FERK Marusa 2:00.79   2

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
10 DUERR Lena
12 MOELGG Manuela
14 NOENS Nastasia
20 WIKSTROEM Emelie
26 SCHILD Bernadette
32 HASEGAWA Emi
34 STABER Veronika
36 AZZOLA Michela
38 MOUGEL Laurie
41 BRIGNONE Federica
42 DUKE Hailey
44 ROUTHIER Eve
45 GIUS Nicole
48 NIGG Marina
49 MARMOTTAN Anemone
50 SMEDH Veronica
53 HUEBNER Monica
54 BREM Eva-Maria
56 DUBOVSKA Martina
57 PERSYN Karen
58 VOGEL Nadja
61 BARIOZ Taina
62 DUERR Katharina
64 FILSER Andrea
65 HAFNER Ula
66 FJAELLSTROEM Magdalena
67 GUTIERREZ Mireia
68 NOVOSELIC Sofija
70 HOLM Sandra
71 TOIVONEN Lotta
72 TOBI Triin

Did not finish 2nd run

Bib Name
2 KIRCHGASSER Michaela

Did not finish 1st run

Bib Name
1 SCHILD Marlies
4 ZETTEL Kathrin
13 HANSDOTTER Frida
39 HOSHI Mizue
43 TERWIEL Elli
47 BERTRAND Marion
52 HANGL Celina
55 SOPPELA Merle
60 LOESETH Mona
63 KLUS Aleksandra
69 JUUTINEN Jutta
Event’s races to see