Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

St. Moritz (SUI)

Ladies’ Giant Slalom

More information
Organisation information
Alpine Sports Events St. Moritz/Engadin ASESE
Sportsekretariat St. Moritz
Via Maistra 12
7500 St. Moritz
SUI
Phone: 41 81 837 33 22
Email: skiworldcup@stmoritz.ch
Website: www.skiworldcup.stmoritz.ch

Podium

1

MAZE Tina

(SLO)

2:11.07
2
2:11.15
3

WORLEY Tessa

(FRA)

2:11.62

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 MAZE Tina 2:11.07   100
2 5 REBENSBURG Viktoria 2:11.15   80
3 3 WORLEY Tessa 2:11.62   60
4 8 GUT Lara 2:12.13   50
5 18 SCHILD Marlies 2:13.35   45
6 14 ZETTEL Kathrin 2:13.39   40
7 13 CURTONI Irene 2:13.57   36
7 19 KIRCHGASSER Michaela 2:13.57   36
9 16 HOEFL-RIESCH Maria 2:13.80   29
10 17 GISIN Dominique 2:13.94   26
11 46 HANSDOTTER Frida 2:14.13   24
12 22 GAGNON Marie-Michele 2:14.24   22
13 20 KARBON Denise 2:14.39   20
14 9 KOEHLE Stefanie 2:14.71   18
15 30 DREV Ana 2:14.72   16
16 43 CURTONI Elena 2:14.84   15
17 24 DUERR Lena 2:15.05   14
18 23 BREM Eva-Maria 2:15.06   13
18 45 STABER Veronika 2:15.06   13
20 25 MOELGG Manuela 2:15.24   11
21 15 MANCUSO Julia 2:15.27   10
21 26 AGERER Lisa Magdalena 2:15.27   10
23 12 LINDELL-VIKARBY Jessica 2:15.30   8
23 37 HRONEK Veronique 2:15.30   8
25 10 POUTIAINEN Tanja 2:15.51   6
26 28 FANCHINI Nadia 2:15.66   5
27 4 VONN Lindsey 2:16.92   4

Disqualified 1st run

Bib Name
51 MIRADOLI Romane

Did not start 1st run

Bib Name
54 KLING Kajsa

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
27 BERTRAND Marion
29 GIANESINI Giulia
31 PREFONTAINE Marie-Pier
32 SEJERSTED Lotte Smiseth
33 HOESL Simona
34 WIRTH Barbara
35 PIETILAE-HOLMNER Maria
38 VELEZ ZUZULOVA Veronika
39 MOWINCKEL Ragnhild
40 FISCHBACHER Andrea
44 FRASSE SOMBET Coralie
48 RUIZ CASTILLO Carolina
49 HOSHI Mizue
50 HOLDENER Wendy
53 STUHEC Ilka
55 LAVTAR Katarina
57 YURKIW Larisa
58 AUFDENBLATTEN Fraenzi
59 FORD Julia
60 SUTER Fabienne
61 WEINBUCHNER Susanne
62 DUBOVSKA Martina
63 SIMARI BIRKNER Maria Belen
64 SIMARI BIRKNER Macarena
66 MIKLOS Edit

Did not finish 2nd run

Bib Name
2 BRIGNONE Federica
11 BARIOZ Taina
42 SHIFFRIN Mikaela

Did not finish 1st run

Bib Name
1 FENNINGER Anna
6 GOERGL Elisabeth
21 MARMOTTAN Anemone
36 HECTOR Sara
41 BARTHET Anne-Sophie
47 HOSP Nicole
52 GOGGIA Sofia
56 DETTLING Andrea
65 GUTIERREZ Mireia