Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Are (SWE)

Ladies’ Giant Slalom

19 December 2012
CET time
1st Run : 16:00
2nd Run : 19:00
More information
Jury
TD FIS Skjoetskift Olav
NOR
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee
Chief of Race T. ERICSON SWE
Technical data
Start Altitude 796 m.
Finish Altitude 396 m.
Vertical Drop 400 m.
Homologation Number 7991/11/05
Run 1
Course Setter L. MAGONI SLO
Number of Gates 50
Turning Gates 49
Start Time 16:00
Run 2
Course Setter H. RENOTH GER
Number of Gates 51
Turning Gates 49
Start Time 19:00
Organisation information
World Cup Are
Box 117
SE-830 14 Are
SWE
Phone: 46 647 664776
Email: info@worldcupare.com
Website: www.worldcupare.com

Podium

1
2:28.94
2
2:29.56
3

MAZE Tina

(SLO)

2:29.85

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 5 REBENSBURG Viktoria 2:28.94   100
2 1 FENNINGER Anna 2:29.56   80
3 6 MAZE Tina 2:29.85   60
4 7 WORLEY Tessa 2:30.04   50
5 23 HANSDOTTER Frida 2:30.21   45
6 16 HOEFL-RIESCH Maria 2:30.40   40
7 18 BREM Eva-Maria 2:30.80   36
8 14 LINDELL-VIKARBY Jessica 2:31.12   32
9 10 POUTIAINEN Tanja 2:31.32   29
10 3 ZETTEL Kathrin 2:31.34   26
11 15 KOEHLE Stefanie 2:31.49   24
12 2 GOERGL Elisabeth 2:31.55   22
13 9 GUT Lara 2:31.58   20
14 13 MANCUSO Julia 2:31.87   18
15 31 SEJERSTED Lotte Smiseth 2:32.06   16
16 29 PIETILAE-HOLMNER Maria 2:32.17   15
17 11 KIRCHGASSER Michaela 2:32.64   14
18 38 CURTONI Elena 2:32.70   13
19 36 BARTHET Anne-Sophie 2:32.77   12
20 34 HECTOR Sara 2:33.02   11
21 48 SUTER Fabienne 2:33.09   10
22 28 BERTRAND Marion 2:33.15   9
23 8 BARIOZ Taina 2:33.78   8
24 20 DREV Ana 2:34.17   7
25 30 PREFONTAINE Marie-Pier 2:34.18   6
26 12 GISIN Dominique 2:34.40   5

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
52 LOESETH Nina
51 ZAHROBSKA Sarka
50 MUKOUGAWA Sakurako
49 THALMANN Carmen
47 KAWAURA Asuka
45 SWENN-LARSSON Anna
43 RUIZ CASTILLO Carolina
42 DEPAULI Jessica
40 HOSP Nicole
39 STABER Veronika
35 HRONEK Veronique
33 WIRTH Barbara
25 AGERER Lisa Magdalena
24 DUERR Lena
17 KARBON Denise

Did not finish 2nd run

Bib Name
27 SHIFFRIN Mikaela
22 MOELGG Manuela
21 MARMOTTAN Anemone
4 CURTONI Irene

Did not finish 1st run

Bib Name
54 LEMGART Charlotte Techen
53 COSTAZZA Chiara
46 KLING Kajsa
44 HOSHI Mizue
41 STIEGLER Resi
37 BAUD Adeline
32 HOESL Simona
26 FANCHINI Nadia
19 GAGNON Marie-Michele
Event’s races to see