Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Maribor (SLO)

Ladies’ Giant Slalom

More information
Organisation information
OK Zlata lisica
SK Branik
Mladinska 29
SI-2000 Maribor
SLO
Phone: 386 (2) 220 18 12
Email: zlata-lisica@sk-branik.si
Website: www.goldenfox.org

Podium

1

VONN Lindsey

(USA)

2:22.20
2

MAZE Tina

(SLO)

2:22.28
3
2:22.77

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 14 VONN Lindsey 2:22.20   100
2 7 MAZE Tina 2:22.28   80
3 3 FENNINGER Anna 2:22.77   60
4 8 HOEFL-RIESCH Maria 2:22.94   50
5 15 LINDELL-VIKARBY Jessica 2:23.35   45
6 4 ZETTEL Kathrin 2:23.52   40
7 23 MARMOTTAN Anemone 2:23.56   36
8 10 MANCUSO Julia 2:23.64   32
9 6 WORLEY Tessa 2:23.73   29
10 20 KARBON Denise 2:23.87   26
11 38 BARTHET Anne-Sophie 2:23.96   24
12 29 BERTRAND Marion 2:23.99   22
13 17 SHIFFRIN Mikaela 2:24.00   20
14 25 FANCHINI Nadia 2:24.02   18
15 18 KIRCHGASSER Michaela 2:24.10   16
16 21 GAGNON Marie-Michele 2:24.12   15
17 24 PIETILAE-HOLMNER Maria 2:24.16   14
18 5 GOERGL Elisabeth 2:24.31   13
19 9 GISIN Dominique 2:24.34   12
20 16 HANSDOTTER Frida 2:24.48   11
21 33 LOESETH Mona 2:24.53   10
22 22 DREV Ana 2:24.56   9
23 35 HECTOR Sara 2:24.62   8
24 43 CURTONI Elena 2:24.68   7
25 30 PREFONTAINE Marie-Pier 2:24.69   6
26 2 CURTONI Irene 2:24.89   5
27 27 DUERR Lena 2:25.00   4
28 13 POUTIAINEN Tanja 2:25.10   3
29 42 BAUD Adeline 2:25.19   2
30 31 SEJERSTED Lotte Smiseth 2:25.44   1

Did not start 1st run

Bib Name
63 SIMARI BIRKNER Maria Belen
66 SIMARI BIRKNER Macarena

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
12 KOEHLE Stefanie
19 BREM Eva-Maria
28 AGERER Lisa Magdalena
32 HOESL Simona
34 WIRTH Barbara
36 HRONEK Veronique
37 FISCHBACHER Andrea
40 WEIRATHER Tina
41 ROBNIK Tina
44 STABER Veronika
45 RUIZ CASTILLO Carolina
47 KLING Kajsa
48 HOSHI Mizue
50 HOLDENER Wendy
51 DEPAULI Jessica
53 WEINBUCHNER Susanne
55 LAVTAR Katarina
56 EKLUND Nathalie
57 MOSER Stefanie
58 DIREZ Clara
59 HALME Nina
60 SUTER Fabienne
61 MARSAGLIA Francesca
62 PAULATHOVA Katerina
65 BUCIK Ana
67 ROUTHIER Eve
68 TRSINSKI Sasa

Did not finish 1st run

Bib Name
1 REBENSBURG Viktoria
11 GUT Lara
26 MOELGG Manuela
39 HASEGAWA Emi
46 AZZOLA Michela
49 MCJAMES Megan
52 TOMMY Mikaela
54 STUHEC Ilka
64 GASIENICA DANIEL Maryna
Event’s races to see