Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch-Partenkirchen (GER)

Ladies’ Super G

1 March 2013
CET time
1st Run : 11:15
3 files available for download
More information
Jury
TD FIS Both Peter
AUT
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee J. TISCHHAUSER FIS
Chief of Race S. WILD GER
Technical data
Start Altitude 1308 m.
Finish Altitude 770 m.
Vertical Drop 538 m.
Course Length 2290 m.
Homologation Number 9093/01/09
Run 1
Course Setter F. WINKLER AUT
Number of Gates 42
Start Time 11:15
Organisation information
SC Garmisch
OK-Weltcup
Fuerstenstrasse 9a
D-82467 Garmisch
GER
Phone: 49 (8821) 727700
Email: info@skiweltcup-garmisch.de
Website: www.skiweltcup-garmisch.de

Podium

1
1:19.82
2

MAZE Tina

(SLO)

1:19.94

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 WEIRATHER Tina 1:19.82   100
2 22 MANCUSO Julia 1:19.94   80
2 17 MAZE Tina 1:19.94   80
4 16 FENNINGER Anna 1:20.10   50
5 1 HOSP Nicole 1:20.11   45
6 4 RUIZ CASTILLO Carolina 1:20.15   40
7 23 ROLLAND Marion 1:20.48   36
8 8 SCHMIDHOFER Nicole 1:20.50   32
9 2 ROSS Laurenne 1:20.57   29
10 18 REBENSBURG Viktoria 1:20.62   26
11 21 HOEFL-RIESCH Maria 1:20.75   24
12 13 SMITH Leanne 1:20.86   22
13 12 AUFDENBLATTEN Fraenzi 1:20.94   20
14 27 WORLEY Tessa 1:21.01   18
15 9 GOERGL Elisabeth 1:21.06   16
16 11 FISCHBACHER Andrea 1:21.15   15
17 5 LINDELL-VIKARBY Jessica 1:21.16   14
18 33 AGERER Lisa Magdalena 1:21.19   13
19 28 MOSER Stefanie 1:21.20   12
20 29 STUHEC Ilka 1:21.34   11
21 30 STERZ Regina 1:21.38   10
22 24 STUFFER Verena 1:21.53   9
23 35 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne 1:21.58   8
23 7 HRONEK Veronique 1:21.58   8
25 19 SUTER Fabienne 1:21.60   6
25 14 CURTONI Elena 1:21.60   6
27 25 KOEHLE Stefanie 1:21.65   4
28 32 FANCHINI Nadia 1:21.78   3
29 10 GISIN Dominique 1:21.90   2
30 45 COOK Stacey 1:22.02   1
31 40 BORSOTTI Camilla 1:22.46  
32 42 DUERR Lena 1:22.69  
33 46 KRIZOVA Klara 1:22.85  
34 44 MARSAGLIA Francesca 1:22.88  
35 47 MCKENNIS Alice 1:23.06  
36 43 KUENG Mirena 1:23.26  
37 48 BAILET Margot 1:23.42  
38 50 GAGNON Marie-Michele 1:23.45  
39 39 PREFONTAINE Marie-Pier 1:23.90  
40 51 BRODNIK Vanja 1:23.91  
41 34 YURKIW Larisa 1:24.06  
42 49 KLING Kajsa 1:24.41  
43 52 MIKLOS Edit 1:24.78  

Did not finish 1st run

Bib Name
41 HOFER Anna
38 ALTACHER Margret
37 KAMER Nadja
36 FANCHINI Elena
31 DETTLING Andrea
26 MARCHAND-ARVIER Marie
20 GUT Lara
15 MERIGHETTI Daniela
6 SEJERSTED Lotte Smiseth