Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Ofterschwang (GER)

Ladies’ Giant Slalom

9 March 2013
No start times information yet
More information
Jury
TD FIS Bedrac Gorazd
SLO
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee
Chief of Race F. BECK GER
Technical data
Start Altitude 1300 m.
Finish Altitude 920 m.
Vertical Drop 380 m.
Homologation Number 8579/09/07
Run 1
Course Setter P. Y. FRA
Number of Gates 51
Turning Gates 49
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter P. DEFLORIAN ITA
Number of Gates 51
Turning Gates 49
Start Time 13:30
Organisation information
SC Ofterschwang
OK-Weltcup
Panoramaweg 11a
D-87527 Ofterschwang
GER
Phone: 49 (8322) 8090300
Email: info@erdinger-arena.de
Website: www.weltcup-ofterschwang.de

Podium

1
2:29.39
2

MAZE Tina

(SLO)

2:29.83
3
2:30.35

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 5 FENNINGER Anna 2:29.39   100
2 1 MAZE Tina 2:29.83   80
3 2 REBENSBURG Viktoria 2:30.35   60
4 19 BREM Eva-Maria 2:31.45   50
5 22 MARMOTTAN Anemone 2:31.88   45
6 27 BARTHET Anne-Sophie 2:32.11   40
7 23 FANCHINI Nadia 2:32.13   36
8 14 MANCUSO Julia 2:32.24   32
9 17 KIRCHGASSER Michaela 2:32.29   29
10 37 HRONEK Veronique 2:32.30   26
11 16 CURTONI Irene 2:32.44   24
12 43 CURTONI Elena 2:32.54   22
13 41 WEIRATHER Tina 2:32.61   20
14 10 HANSDOTTER Frida 2:32.66   18
15 28 PREFONTAINE Marie-Pier 2:32.72   16
16 21 KARBON Denise 2:32.75   15
16 6 HOEFL-RIESCH Maria 2:32.75   15
18 20 DREV Ana 2:32.95   13
19 12 GUT Lara 2:33.17   12
20 9 GISIN Dominique 2:33.18   11
21 36 KLING Kajsa 2:33.23   10
22 38 LOESETH Nina 2:33.24   9
23 24 PIETILAE-HOLMNER Maria 2:33.28   8
24 13 KOEHLE Stefanie 2:33.33   7
25 8 GOERGL Elisabeth 2:33.39   6
26 25 BERTRAND Marion 2:33.40   5
27 32 HOESL Simona 2:33.46   4
27 3 WORLEY Tessa 2:33.46   4
29 35 HECTOR Sara 2:33.67   2
30 18 GAGNON Marie-Michele 2:34.36   1

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
65 SIMARI BIRKNER Macarena
64 JELINKOVA Adriana
63 HORVAT Katja
62 SIMARI BIRKNER Maria Belen
61 KANTOROVA Barbara
60 ASTAPENKO Daria
59 ROSS Laurenne
58 GASIENICA DANIEL Agnieszka
57 SUTER Fabienne
55 FILSER Andrea
54 SCHNEEBERGER Rosina
53 SUTER Jasmina
52 LAVTAR Katarina
50 SWENN-LARSSON Anna
49 HOLDENER Wendy
48 DIREZ Clara
46 RUIZ CASTILLO Carolina
45 STIEGLER Resi
44 MIRADOLI Romane
42 ROBNIK Tina
40 HOFER Anna
39 FRASSE SOMBET Coralie
34 WIRTH Barbara
33 LOESETH Mona
30 AGERER Lisa Magdalena
29 SEJERSTED Lotte Smiseth
26 DUERR Lena

Did not finish 1st run

Bib Name
56 ALPHAND Estelle
51 PAULATHOVA Katerina
47 AZZOLA Michela
31 SIEBENHOFER Ramona
15 POUTIAINEN Tanja
11 SHIFFRIN Mikaela
7 ZETTEL Kathrin
4 LINDELL-VIKARBY Jessica
Event’s races to see