Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Alta Badia (ITA)

Men’s Giant Slalom

More information
Organisation information
Ski World Cup Alta Badia O.C.
ASC Ladinia-Alta Badia (BZH1)
Strada Planmurin, 5
39030 La Villa in Badia BZ
ITA
Phone: 39 (0471) 83 01 61
Email: info@skiworldcup.it
Website: www.skiworldcup.it

Podium

1

LIGETY Ted

(USA)

2:37.27
2
2:39.31
3
2:40.54

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 2 LIGETY Ted 2:37.27   100
2 5 HIRSCHER Marcel 2:39.31   80
3 4 FANARA Thomas 2:40.54   60
4 14 DOPFER Fritz 2:41.49   50
5 10 SIMONCELLI Davide 2:41.73   45
6 3 PINTURAULT Alexis 2:41.75   40
7 18 NEUREUTHER Felix 2:42.04   36
7 21 SANDELL Marcus 2:42.04   36
9 12 SVINDAL Aksel Lund 2:42.13   29
10 36 FAIVRE Mathieu 2:42.43   26
11 38 DE ALIPRANDINI Luca 2:42.49   24
12 29 NOESIG Christoph 2:42.52   22
13 9 RAICH Benjamin 2:42.55   20
14 13 RICHARD Cyprien 2:42.62   18
15 30 HAUGEN Leif Kristian 2:42.66   16
16 15 MATHIS Marcel 2:42.68   15
17 27 JITLOFF Tim 2:42.83   14
18 23 OLSSON Matts 2:42.99   13
19 6 MOELGG Manfred 2:43.12   12
20 11 JANSRUD Kjetil 2:43.16   11
21 16 KOSTELIC Ivica 2:43.36   10
22 25 KARLSEN Truls Ove 2:43.59   9
23 20 MISSILLIER Steve 2:43.80   8
24 51 MUFFAT JEANDET Victor 2:44.11   7
25 1 REICHELT Hannes 2:44.13   6
26 28 EISATH Florian 2:44.20   5
27 31 MYHRER Andre 2:44.33   4

Disqualified 1st run

Bib Name
34 FORD Tommy

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
17 BAUMANN Romed
22 JANKA Carlo
26 DE TESSIERES Gauthier
32 THEAUX Adrien
33 ROY Jean-Philippe
35 MAYTAKOV Sergei
37 JAZBEC Janez
40 LINDH Calle
41 MERMILLOD BLONDIN Thomas
42 ZAMPA Adam
43 ZUEV Stepan
44 TORSTI Samu
45 KELLEY Robby
46 FREY Thomas
47 KRYZL Krystof
50 BERTHOD Marc
52 COOK Dustin
53 MAYER Matthias
56 MARSAGLIA Matteo
58 NANI Roberto
60 SCHEIBER Florian
63 MEINERS Maarten
64 KOSI Klemen
65 ZINGERLE Alex
67 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
70 ZAMPA Andreas
71 BARBU Alexandru

Did not finish 2nd run

Bib Name
7 BLARDONE Massimiliano
8 SCHOERGHOFER Philipp
49 PLEISCH Manuel

Did not finish 1st run

Bib Name
19 DEFAGO Didier
24 LUITZ Stefan
39 TUMLER Thomas
48 CAVIEZEL Gino
54 KRIECHMAYR Vincent
55 SPESCHA Christian
57 SCHWAIGER Dominik
59 BIESEMEYER Thomas
61 DEFLORIAN Mirko
62 TERRA Ferran
66 LAIDLAW Luke
68 BERNDT Ondrej
69 BENIAIDZE Alex