Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Adelboden (SUI)

Men’s Giant Slalom

12 January 2013
No start times information yet
More information
Jury
TD FIS Wucherer Hans-Peter
GER
Referee G. HUJARA FIS
Assistant Referee
Chief of Race H. PIEREN SUI
Technical data
Start Altitude 1730 m.
Finish Altitude 1310 m.
Vertical Drop 420 m.
Homologation Number 9568/08/10
Run 1
Course Setter A. DOPPELHOFER GER
Number of Gates 54
Turning Gates 52
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter S. QUITTET FRA
Number of Gates 55
Turning Gates 53
Start Time 13:30
Organisation information
Ski-Weltcup Adelboden AG
Dorfstrasse 40
3715 Adelboden
SUI
Phone: 41 33 673 70 60
Email: info@weltcup-adelboden.ch
Website: www.weltcup-adelboden.ch

Podium

1

LIGETY Ted

(USA)

2:28.67
2

DOPFER Fritz

(GER)

2:29.82
3
2:29.91

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 4 LIGETY Ted 2:28.67   100
2 11 DOPFER Fritz 2:29.82   80
3 17 NEUREUTHER Felix 2:29.91   60
4 6 MOELGG Manfred 2:30.24   50
5 16 KOSTELIC Ivica 2:30.40   45
6 12 SVINDAL Aksel Lund 2:30.53   40
7 14 SCHOERGHOFER Philipp 2:30.82   36
8 13 RAICH Benjamin 2:30.96   32
9 19 SANDELL Marcus 2:31.03   29
10 9 SIMONCELLI Davide 2:31.10   26
11 52 CAVIEZEL Gino 2:31.21   24
12 35 FAIVRE Mathieu 2:31.36   22
13 22 OLSSON Matts 2:31.37   20
14 3 PINTURAULT Alexis 2:31.54   18
15 8 JANSRUD Kjetil 2:31.62   16
16 1 HIRSCHER Marcel 2:31.67   15
17 54 MUFFAT-JEANDET Victor 2:31.73   14
18 30 EISATH Florian 2:31.90   13
19 28 HAUGEN Leif Kristian 2:32.06   12
20 21 MISSILLIER Steve 2:32.29   11
21 53 BERTHOD Marc 2:32.73   10
22 31 MYHRER Andre 2:32.92   9
23 44 KELLEY Robby 2:32.96   8
24 15 RICHARD Cyprien 2:35.02   7

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
65 ZAMPA Andreas
63 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
57 PICHOT Sebastien
51 KRYZL Krystof
50 TORSTI Samu
49 KRISTOFFERSEN Henrik
48 ZAMPA Adam
46 ROY Jean-Philippe
45 BROWN Philip
42 ZUEV Stepan
41 READ Erik
40 TUMLER Thomas
39 FREY Thomas
37 JAZBEC Janez
36 LINDH Calle
34 MAYTAKOV Sergei
29 DE TESSIERES Gauthier
27 JITLOFF Tim
25 NOESIG Christoph
20 DEFAGO Didier
10 MATHIS Marcel

Did not finish 2nd run

Bib Name
33 RUBIE Brennan
23 LUITZ Stefan
18 BAUMANN Romed
7 BLARDONE Massimiliano
5 FANARA Thomas
2 REICHELT Hannes

Did not finish 1st run

Bib Name
64 SAMSAL Dalibor
62 FELLER Manuel
61 ZURBRIGGEN Elia
60 STAUBITZER Benedikt
59 BOSCA Giulio
58 MAYER Matthias
56 COOK Dustin
55 NANI Roberto
47 MERMILLOD BLONDIN Thomas
43 PLEISCH Manuel
38 DE ALIPRANDINI Luca
32 FORD Tommy
26 KARLSEN Truls Ove
24 JANKA Carlo
Event’s races to see