Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Wengen (SUI)

Men’s Slalom

20 January 2013
CET time
1st Run : 10:15
2nd Run : 13:15
More information
Jury
TD FIS Conci Lorenzo
ITA
Referee G. HUJARA FIS
Assistant Referee
Chief of Race B. LEHMANN SUI
Technical data
Start Altitude 1475 m.
Finish Altitude 1281 m.
Vertical Drop 194 m.
Homologation Number 9208/08/09
Run 1
Course Setter M. PIRCHER AUT
Number of Gates 68
Turning Gates 65
Start Time 10:15
Run 2
Course Setter A. DOPPELHOFER GER
Number of Gates 63
Turning Gates 61
Start Time 13:15
Organisation information
Verein Internationale Lauberhornrennen
Postfach 385
3823 Wengen
SUI
Phone: 41 33 856 66 66
Email: ok@lauberhorn.ch
Website: www.lauberhorn.ch

Podium

1
1:50.53
2
1:50.74
3
1:50.78

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 4 NEUREUTHER Felix 1:50.53   100
2 1 HIRSCHER Marcel 1:50.74   80
3 7 KOSTELIC Ivica 1:50.78   60
4 14 MOELGG Manfred 1:50.99   50
5 8 GROSS Stefano 1:51.15   45
6 15 DOPFER Fritz 1:51.19   40
7 20 RAZZOLI Giuliano 1:51.57   36
8 10 HARGIN Mattias 1:51.63   32
9 26 BAECK Axel 1:51.64   29
9 23 LARSSON Markus 1:51.64   29
11 11 MISSILLIER Steve 1:51.75   24
12 3 MATT Mario 1:51.79   22
13 13 LIGETY Ted 1:51.86   20
14 24 GRANGE Jean-Baptiste 1:51.94   18
15 18 HERBST Reinfried 1:52.04   16
16 12 PRANGER Manfred 1:52.18   15
17 17 THALER Patrick 1:52.32   14
18 16 RAICH Benjamin 1:52.41   13
19 6 DEVILLE Cristian 1:52.50   12
20 36 FELLER Manuel 1:52.55   11
21 43 ZENHAEUSERN Ramon 1:52.66   10
22 25 HOERL Wolfgang 1:52.74   9
23 9 BYGGMARK Jens 1:52.77   8
24 42 SASAKI Akira 1:52.84   7
25 31 GINI Marc 1:52.86   6
26 28 JANYK Michael 1:53.34   5
27 22 VOGEL Markus 1:53.62   4
28 41 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:53.87   3
29 30 KHOROSHILOV Alexander 1:54.32   2

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
55 KOSI Klemen
52 ZAITSOFF Sasha
51 TISSOT Maxime
49 LAHDENPERAE Anton
48 SAMSAL Dalibor
46 TREJBAL Filip
38 ZAMPA Adam
37 MUFFAT JEANDET Victor
35 PALONIEMI Santeri
34 HAUGEN Leif Kristian
32 BRANDENBURG Will
29 CHODOUNSKY David
27 KRYZL Krystof
19 YUASA Naoki
2 PINTURAULT Alexis

Did not finish 2nd run

Bib Name
44 SCHMID Philipp

Did not finish 1st run

Bib Name
57 BYDLINSKI Maciej
56 CHONGAROV Nikola
54 VRABLIK Martin
53 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
50 SCHOENFELDER Rainer
47 COUSINEAU Julien
45 STEHLE Dominik
40 AERNI Luca
39 NANI Roberto
33 PHILP Trevor
21 VALENCIC Mitja
5 MYHRER Andre