Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch-Partenkirchen (GER)

Men’s Giant Slalom

24 February 2013
CET time
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
More information
Jury
TD FIS Gurzeler Thomas
SUI
Referee G. HUJARA FIS
Assistant Referee
Chief of Race F. ECKERT GER
Technical data
Start Altitude 1100 m.
Finish Altitude 750 m.
Vertical Drop 350 m.
Homologation Number 9094/01/09
Run 1
Course Setter F. RAICH AUT
Number of Gates 55
Turning Gates 51
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter J. THEOLIER ITA
Number of Gates 55
Turning Gates 53
Start Time 13:00
Organisation information
SC Garmisch
OK-Weltcup
Fuerstenstrasse 9a
D-82467 Garmisch
GER
Phone: 49 (8821) 727700
Email: info@skiweltcup-garmisch.de
Website: www.skiweltcup-garmisch.de

Podium

1
2:32.42
2
2:33.02
3

LIGETY Ted

(USA)

2:33.05

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 2 PINTURAULT Alexis 2:32.42   100
2 5 HIRSCHER Marcel 2:33.02   80
3 4 LIGETY Ted 2:33.05   60
4 12 SANDELL Marcus 2:33.15   50
5 3 MOELGG Manfred 2:33.26   45
6 7 SVINDAL Aksel Lund 2:33.39   40
7 19 MISSILLIER Steve 2:33.76   36
8 10 SCHOERGHOFER Philipp 2:34.20   32
9 8 MATHIS Marcel 2:34.47   29
10 11 BLARDONE Massimiliano 2:34.80   26
11 17 MYHRER Andre 2:34.87   24
12 28 JITLOFF Tim 2:34.89   22
12 14 NEUREUTHER Felix 2:34.89   22
14 18 RICHARD Cyprien 2:34.95   18
15 42 STAUBITZER Benedikt 2:35.04   16
16 33 MUFFAT JEANDET Victor 2:35.06   15
17 24 EISATH Florian 2:35.10   14
18 16 KOSTELIC Ivica 2:35.29   13
19 20 DEFAGO Didier 2:35.31   12
20 22 NOESIG Christoph 2:35.69   11
21 23 HAUGEN Leif Kristian 2:35.84   10
22 29 NANI Roberto 2:36.20   9
23 40 PLEISCH Manuel 2:36.22   8
24 41 MERMILLOD BLONDIN Thomas 2:36.41   7
25 21 OLSSON Matts 2:36.52   6
26 44 ZURBRIGGEN Elia 2:36.61   5

Did not start 1st run

Bib Name
31 INNERHOFER Christof

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
54 DEVILLE Cristian
53 JAZBEC Patrick
52 GRIFFIN Benjamin
51 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
47 MARSAGLIA Matteo
45 BALLERIN Andrea
39 KELLEY Robby
38 ZUEV Stepan
36 FREY Thomas
34 JAZBEC Janez
27 JANKA Carlo
26 DE TESSIERES Gauthier
25 FAIVRE Mathieu

Did not finish 2nd run

Bib Name
15 RAICH Benjamin
13 FANARA Thomas
9 REICHELT Hannes
1 DOPFER Fritz

Did not finish 1st run

Bib Name
50 GASPOZ Vincent
49 DEFLORIAN Mirko
48 SCHWAIGER Dominik
46 MAYER Matthias
43 BERTHOD Marc
37 TUMLER Thomas
35 DE ALIPRANDINI Luca
32 MALMSTROM Victor
30 ZAMPA Adam
6 SIMONCELLI Davide