Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Beaver Creek, CO (USA)

Ladies’ Downhill

29 November 2013
CET time
Local time
1st Run : 18:45
1st Run : 10:45
More information
Organisation information
USA
Phone: 1.970.331.6395
Email: Msuggs@vvf.org

Podium

1

GUT Lara

(SUI)

1:41.26
2
1:41.73
3
1:42.24

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 11 GUT Lara 1:41.26   100
2 17 WEIRATHER Tina 1:41.73   80
3 3 FANCHINI Elena 1:42.24   60
4 27 SUTER Fabienne 1:42.30   50
5 19 FENNINGER Anna 1:42.39   45
6 4 AUFDENBLATTEN Fraenzi 1:42.46   40
7 21 HOEFL-RIESCH Maria 1:42.49   36
8 26 FISCHBACHER Andrea 1:42.55   32
9 2 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne 1:42.75   29
10 8 STERZ Regina 1:42.92   26
11 43 SCHMIDHOFER Nicole 1:42.94   24
12 29 GISIN Dominique 1:42.99   22
13 5 STUFFER Verena 1:43.12   20
14 14 MARCHAND-ARVIER Marie 1:43.23   18
15 30 GOERGL Elisabeth 1:43.26   16
16 22 MAZE Tina 1:43.34   15
16 25 STUHEC Ilka 1:43.34   15
18 12 MOSER Stefanie 1:43.41   13
19 18 COOK Stacey 1:43.49   12
20 20 MANCUSO Julia 1:43.71   11
21 23 HUETTER Cornelia 1:43.80   10
22 13 MERIGHETTI Daniela 1:43.86   9
22 15 ROSS Laurenne 1:43.86   9
24 39 HOSP Nicole 1:43.88   7
25 1 FANCHINI Nadia 1:43.96   6
25 37 NUFER Priska 1:43.96   6
27 24 MARSAGLIA Francesca 1:44.05   4
28 54 MOWINCKEL Ragnhild 1:44.24   3
29 42 WENIG Michaela 1:44.27   2
30 16 JNGLIN-KAMER Nadja 1:44.30   1
31 31 WORLEY Tessa 1:44.32  
32 33 DETTLING Andrea 1:44.38  
33 9 RUIZ CASTILLO Carolina 1:44.65  
34 35 PUCHNER Mirjam 1:44.66  
35 41 BORSOTTI Camilla 1:44.74  
36 6 SEJERSTED Lotte Smiseth 1:44.80  
37 45 AGERER Lisa Magdalena 1:44.98  
38 38 KRIZOVA Klara 1:45.02  
39 40 PIOT Jennifer 1:45.06  
40 34 HAEHLEN Joana 1:45.07  
41 53 FORD Julia 1:45.09  
42 48 HRONEK Veronique 1:45.15  
43 51 WILES Jacqueline 1:45.39  
44 47 SIEBENHOFER Ramona 1:45.51  
45 52 KLING Kajsa 1:45.72  
46 50 BAILET Margot 1:46.04  
47 46 FEIERABEND Denise 1:46.07  
48 7 MIKLOS Edit 1:46.08  
49 36 BRODNIK Vanja 1:46.30  
50 57 GOLENKOVA Valentina 1:46.77  
51 55 STRACHOVA Sarka 1:47.02  
52 60 SMALL Greta 1:47.59  
53 58 CHRAPEK Karolina 1:48.17  
54 59 SIMARI BIRKNER Macarena 1:49.17  

Disqualified 1st run

Bib Name
28 FERK Marusa

Did not start 1st run

Bib Name
44 CURTONI Elena

Did not finish 1st run

Bib Name
10 SMITH Leanne
32 GOGGIA Sofia
49 YURKIW Larisa
56 COLETTI Alexandra