Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Beaver Creek, CO (USA)

Ladies’ Super G

30 November 2013
CET time
Local time
1st Run : 18:45
1st Run : 10:45
More informations
Jury
TD FIS Wolf Stefanie
GER
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race J. ROBERTS USA
Technical data
Start Altitude 3320 m
Finish Altitude 2730 m
Vertical Drop 590
Course Length 1810 m
Homologation Number 11033/10/13
Run 1
Course Setter A. FUERBECK GER
Number of Gates 41
Start Time 10:45
Organisation informations
USA
Phone: 1.970.331.6395
Email: Msuggs@vvf.org

Podium

1

GUT Lara

(SUI)

1:18.42
2
1:19.34
3

HOSP Nicole

(AUT)

1:19.53

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 18 GUT Lara 1:18.42   100
2 21 FENNINGER Anna 1:19.34 +0.92 80
3 1 HOSP Nicole 1:19.53 +1.11 60
4 3 STUHEC Ilka 1:19.67 +1.25 50
5 5 FANCHINI Nadia 1:19.70 +1.28 45
6 14 GISIN Dominique 1:19.93 +1.51 40
7 26 GOGGIA Sofia 1:19.96 +1.54 36
8 19 HOEFL-RIESCH Maria 1:20.07 +1.65 32
9 17 SUTER Fabienne 1:20.11 +1.69 29
10 30 WORLEY Tessa 1:20.19 +1.77 26
10 7 SEJERSTED Lotte Smiseth 1:20.19 +1.77 26
12 4 KOEHLE Stefanie 1:20.45 +2.03 22
13 16 REBENSBURG Viktoria 1:20.48 +2.06 20
14 20 MAZE Tina 1:20.52 +2.10 18
15 43 YURKIW Larisa 1:20.54 +2.12 16
16 2 HRONEK Veronique 1:20.74 +2.32 15
17 15 FISCHBACHER Andrea 1:20.77 +2.35 14
18 29 CURTONI Elena 1:20.85 +2.43 13
19 28 MOSER Stefanie 1:20.96 +2.54 12
19 23 STERZ Regina 1:20.96 +2.54 12
21 32 HUETTER Cornelia 1:21.01 +2.59 10
22 35 SIEBENHOFER Ramona 1:21.12 +2.70 9
23 13 SMITH Leanne 1:21.14 +2.72 8
24 6 AUFDENBLATTEN Fraenzi 1:21.15 +2.73 7
25 8 RUIZ CASTILLO Carolina 1:21.25 +2.83 6
26 36 MOWINCKEL Ragnhild 1:21.29 +2.87 5
27 31 VENIER Stephanie 1:21.32 +2.90 4
28 38 COOK Stacey 1:21.36 +2.94 3
29 22 MANCUSO Julia 1:21.43 +3.01 2
30 34 STUFFER Verena 1:21.65 +3.23 1
31 10 ROSS Laurenne 1:22.00 +3.58
32 44 FANCHINI Elena 1:22.07 +3.65
33 41 AGERER Lisa Magdalena 1:22.19 +3.77
34 56 FORD Julia 1:22.22 +3.80
35 54 FERK Marusa 1:22.28 +3.86
36 33 HAEHLEN Joana 1:22.29 +3.87
37 27 LINDELL-VIKARBY Jessica 1:22.31 +3.89
38 50 KRIZOVA Klara 1:22.36 +3.94
39 25 MARCHAND-ARVIER Marie 1:22.40 +3.98
40 37 BORSOTTI Camilla 1:22.88 +4.46
41 48 DUERR Lena 1:23.40 +4.98
42 58 JNGLIN-KAMER Nadja 1:23.42 +5.00
43 51 MCJAMES Megan 1:23.55 +5.13
44 53 YAKOVISHINA Elena 1:23.96 +5.54
45 59 SMALL Greta 1:24.40 +5.98
46 49 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne 1:24.45 +6.03
47 61 MIKLOS Edit 1:25.34 +6.92
48 60 GASIENICA- GLADCZAN Agnieszka 1:25.49 +7.07
49 57 WENIG Michaela 1:25.64 +7.22
50 40 ROTH Julia 1:25.72 +7.30
51 64 SIMARI BIRKNER Macarena 1:27.86 +9.44

Disqualified 1st run

Bib Name
9 GOERGL Elisabeth

Did not start 1st run

Bib Name
66 COLETTI Alexandra

Did not finish 1st run

Bib Name
65 SIMARI BIRKNER Maria Belen
63 BARTHET Anne-Sophie
62 HECTOR Sara
55 MARNO Anna
52 WILES Jacqueline
47 GAGNON Marie-Michele
46 KLING Kajsa
45 MARSAGLIA Francesca
42 PIOT Jennifer
39 NUFER Priska
24 MERIGHETTI Daniela
12 SCHMIDHOFER Nicole
11 WEIRATHER Tina