Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

St. Moritz (SUI)

Ladies’ Super G

14 December 2013
CET time
1st Run : 11:30
More information
Organisation information
AUDI FIS SKI WORLD CUP St. Moritz/Engadin
Postfach 75
Via Stredas 4
7500 St. Moritz
SUI
Phone: 41 81 836 20 10
Email: raceoffice@asese-stmoritz.ch
Website: www.skiworldcup.stmoritz.ch

Podium

1
1:17.38
2

KLING Kajsa

(SWE)

1:17.69
3
1:17.77

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 17 WEIRATHER Tina 1:17.38   100
2 44 KLING Kajsa 1:17.69   80
3 21 FENNINGER Anna 1:17.77   60
4 10 GOERGL Elisabeth 1:18.30   50
5 15 HOSP Nicole 1:18.35   45
6 28 GAGNON Marie-Michele 1:18.42   40
7 16 GUT Lara 1:18.50   36
8 20 HOEFL-RIESCH Maria 1:18.51   32
9 25 WORLEY Tessa 1:18.53   29
10 36 MOWINCKEL Ragnhild 1:18.72   26
11 11 SCHMIDHOFER Nicole 1:18.73   24
12 13 STERZ Regina 1:18.84   22
13 8 RUIZ CASTILLO Carolina 1:18.96   20
14 4 AUFDENBLATTEN Fraenzi 1:19.08   18
15 12 GISIN Dominique 1:19.11   16
16 37 COOK Stacey 1:19.12   15
17 23 KOEHLE Stefanie 1:19.14   14
18 39 PIOT Jennifer 1:19.25   13
19 1 HRONEK Veronique 1:19.29   12
20 18 MANCUSO Julia 1:19.30   11
21 38 NUFER Priska 1:19.37   10
22 33 HUETTER Cornelia 1:19.42   9
23 7 FISCHBACHER Andrea 1:19.44   8
24 6 FANCHINI Nadia 1:19.51   7
25 9 STUHEC Ilka 1:19.52   6
26 22 SUTER Fabienne 1:19.53   5
27 43 MARSAGLIA Francesca 1:19.57   4
28 2 MOSER Stefanie 1:19.61   3
28 32 VENIER Stephanie 1:19.61   3
30 26 MARCHAND-ARVIER Marie 1:19.68   1
31 24 SEJERSTED Lotte Smiseth 1:19.75  
32 41 FANCHINI Elena 1:19.86  
33 3 LINDELL-VIKARBY Jessica 1:19.90  
34 40 YURKIW Larisa 1:19.94  
35 53 JNGLIN-KAMER Nadja 1:19.95  
36 52 BRIGNONE Federica 1:19.96  
37 46 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne 1:20.04  
38 56 HECTOR Sara 1:20.09  
39 50 YAKOVISHINA Elena 1:20.20  
40 31 SCHNARF Johanna 1:20.26  
41 5 MERIGHETTI Daniela 1:20.31  
42 57 GAUTHIER Marine 1:20.39  
43 35 DETTLING Andrea 1:20.40  
44 45 DUERR Lena 1:20.61  
45 55 MIKLOS Edit 1:20.65  
46 49 DORSCH Patrizia 1:20.73  
47 47 KRIZOVA Klara 1:20.91  
48 27 STUFFER Verena 1:21.02  

Disqualified 1st run

Bib Name
29 ROSS Laurenne

Did not start 1st run

Bib Name
48 MCJAMES Megan

Did not finish 1st run

Bib Name
14 SMITH Leanne
19 MAZE Tina
30 CURTONI Elena
34 SIEBENHOFER Ramona
42 PICHLER Karoline
51 PREFONTAINE Marie-Pier
54 BRODNIK Vanja
58 COLETTI Alexandra
59 CAILL Ania Monica
Event’s races to see