Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Courchevel (FRA)

Ladies’ Slalom

17 December 2013
CET time
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
More information
Jury
TD FIS Giordani Claudia
ITA
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee
Chief of Race J. GALINIER FRA
Technical data
Start Altitude 2024 m.
Finish Altitude 1824 m.
Vertical Drop 200 m.
Homologation Number 9521/03/10
Run 1
Course Setter R. PFEIFER USA
Number of Gates 59
Turning Gates 58
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter R. VELEZ SVK
Number of Gates 60
Turning Gates 58
Start Time 13:30
Organisation information
Club des Sports Courchevel
Bruno Tuaire
Le Forum
73120 Courchevel 1850
FRA
Phone: 33(479) 08 08 21
Email: contact@sportcourchevel.com
Website: http://www.courchevel.com/skiworldcup

Podium

1
1:45.17
2
1:45.50
3
1:46.39

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 16 SCHILD Marlies 1:45.17   100
2 3 HANSDOTTER Frida 1:45.50   80
3 9 SCHILD Bernadette 1:46.39   60
4 2 ZETTEL Kathrin 1:46.60   50
5 10 KIRCHGASSER Michaela 1:46.73   45
6 8 GAGNON Marie-Michele 1:46.81   40
7 21 THALMANN Carmen 1:46.89   36
8 19 LOESETH Nina 1:46.95   32
9 13 HOLDENER Wendy 1:47.05   29
10 22 DAUM Alexandra 1:47.19   26
11 15 EKLUND Nathalie 1:47.20   24
12 1 SHIFFRIN Mikaela 1:47.28   22
13 14 HOSP Nicole 1:47.31   20
14 28 WIKSTROEM Emelie 1:47.58   18
15 12 SWENN-LARSSON Anna 1:47.79   16
16 38 GISIN Michelle 1:48.12   15
17 4 MAZE Tina 1:48.32   14
18 17 STRACHOVA Sarka 1:48.34   13
19 29 FEIERABEND Denise 1:48.61   12
20 41 PARDELLER Sarah 1:48.63   11
21 39 STIEGLER Resi 1:48.81   10
22 63 MOELGG Manuela 1:48.90   9
23 54 WALLNER Marina 1:49.14   8
24 30 WIRTH Barbara 1:49.18   7
25 20 DUERR Lena 1:49.19   6
26 46 BRIGNONE Federica 1:49.35   5
27 25 PHELAN Brittany 1:49.46   4
28 32 SAEFVENBERG Charlotta 1:49.48   3
29 35 FJAELLSTROEM Magdalena 1:52.08   2

Did not start 1st run

Bib Name
40 FERK Marusa
27 AGER Christina

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
66 BARIOZ Taina
65 KOPP Rahel
64 GUTIERREZ Mireia
50 PERSYN Karen
45 HANAOKA Moe
44 HASEGAWA Emi
43 MARMOTTAN Anemone
34 HOSHI Mizue
26 TERWIEL Elli
23 COSTAZZA Chiara

Did not finish 2nd run

Bib Name
5 POUTIAINEN Tanja

Did not finish 1st run

Bib Name
67 TOMMY Mikaela
62 AGNELLI Nicole
61 ALOPINA Ksenia
60 LAVTAR Katarina
59 PAULATHOVA Katerina
58 DUBOVSKA Martina
57 MCJAMES Megan
56 BERTRAND Marion
55 STAALNACKE Ylva
53 SCHMOTZ Marlene
52 BLOMQVIST Lisa
51 IGNJATOVIC Nevena
49 SOPPELA Merle
48 NIGG Marina
47 BREM Eva-Maria
42 GRASSL Paulina
37 RIESCH Susanne
36 AZZOLA Michela
33 LOESETH Mona
31 WORLEY Tessa
24 NOENS Nastasia
18 GEIGER Christina
11 MIELZYNSKI Erin
7 PIETILAE-HOLMNER Maria
6 HOEFL-RIESCH Maria