Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Val d Isere (FRA)

Ladies’ Giant Slalom

More information
Jury
TD FIS Briker Kari
SUI
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee
Chief of Race M. BONNEVIE FRA
Technical data
Start Altitude 2182 m.
Finish Altitude 1805 m.
Vertical Drop 377 m.
Homologation Number 11099/12/13
Run 1
Course Setter J. POLLOCK CAN
Number of Gates 52
Turning Gates 49
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter S. BUERGLER AUT
Number of Gates 53
Turning Gates 50
Start Time 13:30
Organisation information
Club des Sports Val D isère
BP 61
73152 Val d Isere Cedex
FRA
Phone: 33(479) 06 03 49
Email: info@valsport.org
Website: http://www.valsport.org

Podium

1
2:24.10
2

GUT Lara

(SUI)

2:24.83
3
2:25.05

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 18 WEIRATHER Tina 1:08.23 1:15.87 2:24.10   100
2 1 GUT Lara 1:09.08 1:15.75 2:24.83 +0.73 80
3 15 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:08.89 1:16.16 2:25.05 +0.95 60
4 12 BRIGNONE Federica 1:09.40 1:15.81 2:25.21 +1.11 50
5 6 HOEFL-RIESCH Maria 1:09.65 1:15.61 2:25.26 +1.16 45
6 2 LINDELL-VIKARBY Jessica 1:09.21 1:16.06 2:25.27 +1.17 40
7 7 FENNINGER Anna 1:09.35 1:15.93 2:25.28 +1.18 36
8 3 SHIFFRIN Mikaela 1:09.79 1:15.78 2:25.57 +1.47 32
9 13 GISIN Dominique 1:09.46 1:16.28 2:25.74 +1.64 29
10 40 KLING Kajsa 1:10.83 1:14.96 2:25.79 +1.69 26
11 4 MAZE Tina 1:10.44 1:15.42 2:25.86 +1.76 24
12 16 GAGNON Marie-Michele 1:09.40 1:16.56 2:25.96 +1.86 22
13 5 ZETTEL Kathrin 1:09.30 1:16.75 2:26.05 +1.95 20
14 10 FANCHINI Nadia 1:09.44 1:16.68 2:26.12 +2.02 18
15 43 LOESETH Mona 1:10.43 1:15.80 2:26.23 +2.13 16
16 29 LOESETH Nina 1:10.04 1:16.24 2:26.28 +2.18 15
17 44 THALMANN Carmen 1:10.74 1:15.69 2:26.43 +2.33 14
18 8 BREM Eva-Maria 1:10.36 1:16.60 2:26.96 +2.86 13
19 20 KARBON Denise 1:10.23 1:16.75 2:26.98 +2.88 12
20 24 PREFONTAINE Marie-Pier 1:10.46 1:16.66 2:27.12 +3.02 11
21 37 HECTOR Sara 1:10.82 1:16.39 2:27.21 +3.11 10
22 22 POUTIAINEN Tanja 1:10.51 1:17.06 2:27.57 +3.47 9
23 21 KIRCHGASSER Michaela 1:10.10 1:17.59 2:27.69 +3.59 8
24 31 SIEBENHOFER Ramona 1:10.36 1:17.49 2:27.85 +3.75 7
25 11 MARMOTTAN Anemone 1:10.07 1:17.84 2:27.91 +3.81 6
26 46 MCJAMES Megan 1:10.91 1:17.06 2:27.97 +3.87 5

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
67 CAILL Ania Monica
66 RUIZ CASTILLO Carolina
65 STUHEC Ilka
64 JELINKOVA Adriana
63 IRWIN Madison
62 SEJERSTED Lotte Smiseth
61 STIEGLER Resi
60 ROBNIK Tina
58 WILD Simone
57 AGNELLI Nicole
56 AGERER Lisa Magdalena
55 TOMMY Mikaela
54 MIELZYNSKI Erin
52 MARSAGLIA Francesca
51 SUTER Fabienne
50 FISCHBACHER Andrea
47 MUKOGAWA Sakurako
45 LAVTAR Katarina
41 FANCHINI Sabrina
39 CURTONI Elena
38 MOWINCKEL Ragnhild
36 PUCHNER Mirjam
35 WEINBUCHNER Susanne
34 HANAOKA Moe
32 HASEGAWA Emi
26 BARIOZ Taina
23 DREV Ana
19 KOEHLE Stefanie
17 GOERGL Elisabeth

Did not finish 2nd run

Bib Name
33 BAUD Adeline
30 BERTRAND Marion
27 MOELGG Manuela
14 MANCUSO Julia

Did not finish 1st run

Bib Name
59 PROSTEVA Elena
53 HOESL Simona
49 PAULATHOVA Katerina
48 STAALNACKE Ylva
42 HOLDENER Wendy
28 HRONEK Veronique
25 BARTHET Anne-Sophie
9 HANSDOTTER Frida