Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lienz (AUT)

Ladies’ Giant Slalom

More information
Jury
TD FIS Ilieva Assia
BUL
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee
Chief of Race S. VERGEINER AUT
Technical data
Start Altitude 1008 m.
Finish Altitude 680 m.
Vertical Drop 328 m.
Homologation Number 8711/11/07
Run 1
Course Setter V. RONCONI SLO
Number of Gates 45
Turning Gates 43
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter C. SCHWAIGER GER
Number of Gates 47
Turning Gates 44
Start Time 13:00
Organisation information
SC Lienz
Europaplatz 1
9900 Lienz
AUT
Phone: 43 050 21 24 10
Email: muellmann@osttirol.com
Website: http://www.skiworldcup-lienz.at

Podium

1
2:17.00
2
2:17.50
3
2:17.51

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 6 FENNINGER Anna 1:08.65 1:08.35 2:17.00   100
2 5 LINDELL-VIKARBY Jessica 1:08.63 1:08.87 2:17.50 +0.50 80
3 7 SHIFFRIN Mikaela 1:08.98 1:08.53 2:17.51 +0.51 60
4 2 ZETTEL Kathrin 1:08.67 1:09.29 2:17.96 +0.96 50
5 8 FANCHINI Nadia 1:09.55 1:08.64 2:18.19 +1.19 45
6 14 BRIGNONE Federica 1:09.24 1:09.06 2:18.30 +1.30 40
7 15 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:09.87 1:09.34 2:19.21 +2.21 36
8 11 MARMOTTAN Anemone 1:09.90 1:09.43 2:19.33 +2.33 32
9 27 LOESETH Nina 1:10.31 1:09.17 2:19.48 +2.48 29
10 20 KARBON Denise 1:11.21 1:08.33 2:19.54 +2.54 26
11 39 CURTONI Elena 1:11.40 1:08.51 2:19.91 +2.91 24
12 50 MARSAGLIA Francesca 1:10.54 1:09.40 2:19.94 +2.94 22
13 30 MOELGG Manuela 1:11.24 1:08.76 2:20.00 +3.00 20
14 1 MAZE Tina 1:10.67 1:09.58 2:20.25 +3.25 18
15 10 HOEFL-RIESCH Maria 1:10.82 1:09.57 2:20.39 +3.39 16
16 40 FANCHINI Sabrina 1:10.79 1:09.67 2:20.46 +3.46 15
17 12 WEIRATHER Tina 1:10.43 1:10.06 2:20.49 +3.49 14
18 38 MOWINCKEL Ragnhild 1:11.03 1:09.54 2:20.57 +3.57 13
19 13 GISIN Dominique 1:10.95 1:09.78 2:20.73 +3.73 12
20 16 GAGNON Marie-Michele 1:11.47 1:09.32 2:20.79 +3.79 11
21 36 HECTOR Sara 1:11.02 1:09.96 2:20.98 +3.98 10
22 22 POUTIAINEN Tanja 1:11.29 1:09.80 2:21.09 +4.09 9
23 9 BREM Eva-Maria 1:11.39 1:09.71 2:21.10 +4.10 8
24 4 REBENSBURG Viktoria 1:10.73 1:10.42 2:21.15 +4.15 7
25 26 BARTHET Anne-Sophie 1:10.77 1:10.40 2:21.17 +4.17 6
26 37 BERTRAND Marion 1:11.24 1:09.97 2:21.21 +4.21 5
27 32 HASEGAWA Emi 1:10.93 1:10.35 2:21.28 +4.28 4
28 42 LOESETH Mona 1:11.29 1:10.01 2:21.30 +4.30 3
29 18 MANCUSO Julia 1:11.43 1:10.08 2:21.51 +4.51 2
30 24 PREFONTAINE Marie-Pier 1:10.70 1:11.36 2:22.06 +5.06 1

Disqualified 1st run

Bib Name
66 STUHEC Ilka
48 FISCHBACHER Andrea

Did not start 1st run

Bib Name
56 AGNELLI Nicole

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
67 LEMGART Charlotte Techen
65 NOVAKOVIC Zana
64 IRWIN Madison
62 SOPPELA Merle
61 TILLEY Alexandra
60 ROBNIK Tina
59 ELLENBERGER Andrea
57 AZZOLA Michela
55 SWENN-LARSSON Anna
54 SCHNEEBERGER Rosina
53 TOMMY Mikaela
44 LAVTAR Katarina
43 THALMANN Carmen
41 HOLDENER Wendy
35 WEINBUCHNER Susanne
34 HANAOKA Moe
33 BAUD Adeline
31 SIEBENHOFER Ramona
29 BARIOZ Taina
25 DREV Ana
21 KOEHLE Stefanie
19 GOERGL Elisabeth

Did not finish 1st run

Bib Name
68 SHKANOVA Maria
63 GANTNEROVA Jana
58 GASIENICA-DANIEL Maryna
52 MIELZYNSKI Erin
51 HOESL Simona
49 SUTER Jasmina
47 PAULATHOVA Katerina
46 MUKOGAWA Sakurako
45 MCJAMES Megan
28 KLING Kajsa
23 KIRCHGASSER Michaela
17 HANSDOTTER Frida
3 GUT Lara
Event’s races to see