Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lienz (AUT)

Ladies’ Slalom

More information
Organisation information
SC Lienz
Europaplatz 1
9900 Lienz
AUT
Phone: 43 050 21 24 10
Email: muellmann@osttirol.com
Website: http://www.skiworldcup-lienz.at

Podium

1
1:55.63
2
1:56.04
3
1:56.26

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 9 SCHILD Marlies 1:55.63   100
2 3 SHIFFRIN Mikaela 1:56.04   80
3 6 HOEFL-RIESCH Maria 1:56.26   60
4 11 GAGNON Marie-Michele 1:56.64   50
5 15 LOESETH Nina 1:56.87   45
6 2 HANSDOTTER Frida 1:57.06   40
7 23 COSTAZZA Chiara 1:57.11   36
8 19 GEIGER Christina 1:57.27   32
9 5 HOLDENER Wendy 1:57.35   29
10 52 BARTHET Anne-Sophie 1:57.76   26
11 27 PHELAN Brittany 1:58.08   24
12 18 STRACHOVA Sarka 1:58.29   22
13 36 FJAELLSTROEM Magdalena 1:58.53   20
14 12 HOSP Nicole 1:58.56   18
15 1 MAZE Tina 1:58.64   16
16 40 STIEGLER Resi 1:58.70   15
17 21 DAUM Alexandra 1:58.71   14
18 63 BERTRAND Marion 1:58.78   13
19 25 WIKSTROEM Emelie 1:58.86   12
20 31 WIRTH Barbara 1:59.10   11
21 26 FEIERABEND Denise 1:59.12   10
22 38 RIESCH Susanne 1:59.17   9
23 30 GISIN Michelle 1:59.19   8
24 14 POUTIAINEN Tanja 1:59.37   7
25 24 NOENS Nastasia 2:00.02   6
26 7 SCHILD Bernadette 2:06.18  

Did not start 1st run

Bib Name
75 TOMMY Mikaela

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
16 MIELZYNSKI Erin
20 THALMANN Carmen
28 TERWIEL Elli
29 AGER Christina
35 HOSHI Mizue
41 FERK Marusa
42 PARDELLER Sarah
43 HANAOKA Moe
45 SIEBENHOFER Ramona
46 MARMOTTAN Anemone
47 HASEGAWA Emi
48 IRWIN Madison
49 BRIGNONE Federica
50 NIGG Marina
53 PERSYN Karen
54 IGNJATOVIC Nevena
55 BLOMQVIST Lisa
59 BUCIK Ana
60 WALLNER Marina
64 MCJAMES Megan
68 BARIOZ Taina
69 MOELGG Manuela
72 FANCHINI Sabrina
73 GUEST Charlotte

Did not finish 2nd run

Bib Name
4 ZETTEL Kathrin
8 PIETILAE-HOLMNER Maria
22 DUERR Lena
37 AZZOLA Michela

Did not finish 1st run

Bib Name
10 KIRCHGASSER Michaela
13 EKLUND Nathalie
17 SWENN-LARSSON Anna
32 KIYOSAWA Emiko
33 SAEFVENBERG Charlotta
34 LOESETH Mona
39 GRASSL Paulina
44 BAUD Adeline
51 SOPPELA Merle
56 SCHNEEBERGER Rosina
57 KLUS Aleksandra
58 WIESLER Maren
61 GANTNEROVA Jana
62 STAALNACKE Ylva
65 DUBOVSKA Martina
66 PAULATHOVA Katerina
67 KOPP Rahel
70 GUTIERREZ Mireia
71 NOVOSELIC Sofija
74 SHKANOVA Maria
76 LEMGART Charlotte Techen
Event’s races to see