Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Bormio (ITA)

Ladies’ Slalom

More information
Jury
TD FIS Gurzeler Thomas
SUI
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee
Chief of Race M. RINALDI ITA
Technical data
Start Altitude 1435 m.
Finish Altitude 1225 m.
Vertical Drop 210 m.
Homologation Number 9804/11/10
Run 1
Course Setter H. RENOTH GER
Number of Gates 73
Turning Gates 71
Start Time 09:30
Run 2
Course Setter T. RIMML AUT
Number of Gates 73
Turning Gates 71
Start Time 12:30
Organisation information
BEST SRL
Via Roma 131
23032 Bormio SO
ITA
Phone: 39 (0342) 90 22 22
Email: info@bormioonline.com
Website: www.vipsnowqueentrophy.com

Podium

1
2:00.41
2
2:00.54
3
2:01.03

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 SHIFFRIN Mikaela 57.72 1:02.69 2:00.41   100
2 13 PIETILAE-HOLMNER Maria 57.75 1:02.79 2:00.54 +0.13 80
3 28 NOENS Nastasia 58.85 1:02.18 2:01.03 +0.62 60
4 8 SCHILD Bernadette 58.52 1:02.63 2:01.15 +0.74 50
5 11 GAGNON Marie-Michele 59.00 1:02.52 2:01.52 +1.11 45
6 7 SCHILD Marlies 58.90 1:02.65 2:01.55 +1.14 40
7 14 KIRCHGASSER Michaela 59.53 1:02.19 2:01.72 +1.31 36
8 18 SWENN-LARSSON Anna 59.03 1:02.72 2:01.75 +1.34 32
9 30 WIRTH Barbara 59.41 1:02.35 2:01.76 +1.35 29
10 4 HANSDOTTER Frida 58.45 1:03.40 2:01.85 +1.44 26
11 37 AZZOLA Michela 59.47 1:02.50 2:01.97 +1.56 24
12 25 WIKSTROEM Emelie 58.60 1:03.39 2:01.99 +1.58 22
12 5 HOLDENER Wendy 58.21 1:03.78 2:01.99 +1.58 22
14 15 HOSP Nicole 59.68 1:02.36 2:02.04 +1.63 18
15 26 FEIERABEND Denise 59.03 1:03.08 2:02.11 +1.70 16
16 33 SAEFVENBERG Charlotta 59.83 1:02.39 2:02.22 +1.81 15
17 19 MIELZYNSKI Erin 59.30 1:02.99 2:02.29 +1.88 14
17 17 STRACHOVA Sarka 58.88 1:03.41 2:02.29 +1.88 14
19 10 LOESETH Nina 58.61 1:03.78 2:02.39 +1.98 12
20 27 BARTHET Anne-Sophie 59.81 1:02.63 2:02.44 +2.03 11
21 9 EKLUND Nathalie 59.07 1:03.41 2:02.48 +2.07 10
22 20 DAUM Alexandra 59.80 1:02.71 2:02.51 +2.10 9
23 12 POUTIAINEN Tanja 59.19 1:03.45 2:02.64 +2.23 8
24 2 MAZE Tina 58.49 1:04.18 2:02.67 +2.26 7
25 38 RIESCH Susanne 59.96 1:02.73 2:02.69 +2.28 6
26 6 ZETTEL Kathrin 58.54 1:04.49 2:03.03 +2.62 5

Did not start 1st run

Bib Name
76 NOVAKOVIC Zana
75 KIRKOVA Maria
31 TERWIEL Elli

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
77 MAJERCZYK Sabina
72 FANCHINI Sabrina
70 GUTIERREZ Mireia
69 MOELGG Manuela
68 BARIOZ Taina
65 KOPP Rahel
63 BERTRAND Marion
62 STAALNACKE Ylva
61 GANTNEROVA Jana
59 WIESLER Maren
58 HUEBNER Monica
57 BLOMQVIST Lisa
55 PERSYN Karen
54 SOPPELA Merle
53 NIGG Marina
52 BREM Eva-Maria
51 BRIGNONE Federica
50 IRWIN Madison
49 HASEGAWA Emi
48 MARMOTTAN Anemone
47 STABER Veronika
46 BENZONI Marta
45 AGER Christina
44 HANAOKA Moe
43 PARDELLER Sarah
42 FERK Marusa
40 AUBERT Sandrine
39 GISIN Michelle
36 FJAELLSTROEM Magdalena
35 HOSHI Mizue
34 LOESETH Mona
32 KIYOSAWA Emiko
29 STIEGLER Resi
24 PHELAN Brittany
21 THALMANN Carmen

Did not finish 2nd run

Bib Name
23 DUERR Lena
22 COSTAZZA Chiara
16 GEIGER Christina
1 HOEFL-RIESCH Maria

Did not finish 1st run

Bib Name
74 SIMARI BIRKNER Maria Belen
73 SHKANOVA Maria
71 NOVOSELIC Sofija
67 ALOPINA Ksenia
66 KANTOROVA Barbara
64 DUBOVSKA Martina
60 WALLNER Marina
56 IGNJATOVIC Nevena
41 GRASSL Paulina
Event’s races to see