Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Altenmarkt / Zauchensee (AUT)

Ladies’ Downhill Training

9 January 2014
No start times information yet
More information
Organisation information
OK USV Altenmarkt / Zauchensee
Zauchensee 28
5541 Altenmarkt
AUT
Email: weltcup@zauchensee-amade.at
Website: www.weltcup.zauchensee.at

OFFICIAL RESULTS - FIRST TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 16 FENNINGER Anna 1:48.94  
2 22 GUT Lara 1:49.22  
3 12 MAZE Tina 1:49.55  
4 14 HOEFL-RIESCH Maria 1:49.59  
5 7 GISIN Dominique 1:49.93  
6 15 WEIRATHER Tina 1:50.17  
7 49 FERK Marusa 1:50.29  
8 19 RUIZ CASTILLO Carolina 1:50.30  
9 9 MOSER Stefanie 1:50.32  
10 20 STERZ Regina 1:50.38  
11 18 MERIGHETTI Daniela 1:50.58  
12 47 FLURY Jasmine 1:51.00  
13 29 FISCHBACHER Andrea 1:51.08  
13 31 HOSP Nicole 1:51.08  
15 30 HUETTER Cornelia 1:51.20  
16 34 PUCHNER Mirjam 1:51.41  
17 2 KLING Kajsa 1:51.66  
18 40 KRIZOVA Klara 1:51.67  
19 26 SEJERSTED Lotte Smiseth 1:51.69  
20 5 YURKIW Larisa 1:51.75  
21 3 SUTER Fabienne 1:51.78  
22 8 MANCUSO Julia 1:51.80  
22 46 SCHMIDHOFER Nicole 1:51.80  
24 28 AUFDENBLATTEN Fraenzi 1:51.90  
25 41 MARSAGLIA Francesca 1:51.93  
26 25 SMITH Leanne 1:52.01  
27 27 SCHNARF Johanna 1:52.10  
28 71 GANTNEROVA Jana 1:52.11  
29 53 SIEBENHOFER Ramona 1:52.12  
29 60 BAILET Margot 1:52.12  
31 43 PIOT Jennifer 1:52.39  
32 32 GAGNON Marie-Michele 1:52.41  
33 50 WENIG Michaela 1:52.43  
34 44 BORSOTTI Camilla 1:52.51  
35 33 HAEHLEN Joana 1:52.55  
36 24 ROSS Laurenne 1:52.68  
37 4 GOERGL Elisabeth 1:52.72  
38 17 JNGLIN-KAMER Nadja 1:52.79  
38 64 COLETTI Alexandra 1:52.79  
40 51 CURTONI Elena 1:52.80  
41 10 COOK Stacey 1:52.89  
42 63 GAUCHE Laura 1:52.96  
43 6 FANCHINI Nadia 1:53.01  
44 36 TIPPLER Tamara 1:53.03  
45 21 MARCHAND-ARVIER Marie 1:53.08  
46 45 STECHERT Gina 1:53.23  
47 55 FEIERABEND Denise 1:53.28  
48 13 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne 1:53.43  
49 23 STUFFER Verena 1:53.48  
50 56 MIKLOS Edit 1:53.64  
51 38 NUFER Priska 1:53.71  
52 35 MOWINCKEL Ragnhild 1:53.95  
53 59 FORD Julia 1:53.96  
54 1 STUHEC Ilka 1:54.18  
55 11 FANCHINI Elena 1:54.25  
56 57 GAUTHIER Marine 1:54.79  
57 39 PELLISSIER Marion 1:54.83  
58 67 BRIGNONE Federica 1:55.03  
59 48 CIPRIANI Enrica 1:55.33  
60 54 AGERER Lisa Magdalena 1:55.49  
61 42 VENIER Stephanie 1:55.67  
62 61 BEDAREVA Maria 1:55.86  
63 52 WILES Jacqueline 1:55.90  
64 70 SIMARI BIRKNER Macarena 1:56.65  
65 58 YAKOVISHINA Elena 1:56.81  

Did not start 1st run

Bib Name
37 BRODNIK Vanja
62 KIRCHGASSER Michaela
65 ALCOTT Chemmy
66 STRACHOVA Sarka
68 HOLDENER Wendy
69 BARTHET Anne-Sophie