Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Altenmarkt / Zauchensee (AUT)

Ladies’ Downhill

11 January 2014
No start times information yet
More information
Jury
TD FIS Däuber Wilfried
GER
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race T. GSODAM AUT
Technical data
Start Altitude 2176 m.
Finish Altitude 1368 m.
Vertical Drop 808 m.
Course Length 3005 m.
Homologation Number 9795/11/10
Run 1
Course Setter M. MAYR FIS
Number of Gates 43
Start Time 11:45
Organisation information
OK USV Altenmarkt / Zauchensee
Zauchensee 28
5541 Altenmarkt
AUT
Email: weltcup@zauchensee-amade.at
Website: www.weltcup.zauchensee.at

Podium

1
1:47.45
2
1:48.01
3
1:48.08

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 28 GOERGL Elisabeth 1:47.45   100
2 21 FENNINGER Anna 1:48.01 +0.56 80
3 16 HOEFL-RIESCH Maria 1:48.08 +0.63 60
4 18 WEIRATHER Tina 1:48.36 +0.91 50
5 31 HOSP Nicole 1:48.47 +1.02 45
6 25 YURKIW Larisa 1:48.58 +1.13 40
7 11 RUIZ CASTILLO Carolina 1:48.59 +1.14 36
8 22 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne 1:48.62 +1.17 32
9 26 SEJERSTED Lotte Smiseth 1:48.72 +1.27 29
10 6 STERZ Regina 1:48.73 +1.28 26
11 19 GUT Lara 1:48.79 +1.34 24
12 17 MAZE Tina 1:48.82 +1.37 22
13 9 MANCUSO Julia 1:48.84 +1.39 20
14 15 GISIN Dominique 1:48.91 +1.46 18
15 10 MOSER Stefanie 1:49.09 +1.64 16
16 5 KLING Kajsa 1:49.11 +1.66 15
17 14 MERIGHETTI Daniela 1:49.17 +1.72 14
18 2 FISCHBACHER Andrea 1:49.29 +1.84 13
19 12 JNGLIN-KAMER Nadja 1:49.44 +1.99 12
20 45 FERK Marusa 1:49.65 +2.20 11
21 13 MARCHAND-ARVIER Marie 1:49.90 +2.45 10
22 8 COOK Stacey 1:49.92 +2.47 9
23 30 ROSS Laurenne 1:49.93 +2.48 8
24 34 PUCHNER Mirjam 1:49.95 +2.50 7
25 7 STUFFER Verena 1:50.06 +2.61 6
25 3 SMITH Leanne 1:50.06 +2.61 6
27 24 SUTER Fabienne 1:50.08 +2.63 4
28 39 MARSAGLIA Francesca 1:50.12 +2.67 3
29 32 GAGNON Marie-Michele 1:50.17 +2.72 2
30 38 KRIZOVA Klara 1:50.22 +2.77 1
31 46 SCHMIDHOFER Nicole 1:50.26 +2.81
32 47 WENIG Michaela 1:50.32 +2.87
33 43 FLURY Jasmine 1:50.40 +2.95
34 53 FORD Julia 1:50.56 +3.11
35 40 PIOT Jennifer 1:50.58 +3.13
36 41 BORSOTTI Camilla 1:50.60 +3.15
37 23 FANCHINI Nadia 1:50.66 +3.21
38 36 TIPPLER Tamara 1:50.67 +3.22
39 49 WILES Jacqueline 1:50.72 +3.27
40 51 MIKLOS Edit 1:50.85 +3.40
41 27 STUHEC Ilka 1:50.86 +3.41
42 50 SIEBENHOFER Ramona 1:50.91 +3.46
43 48 CURTONI Elena 1:50.93 +3.48
43 1 SCHNARF Johanna 1:50.93 +3.48
45 35 MOWINCKEL Ragnhild 1:51.21 +3.76
46 37 NUFER Priska 1:51.46 +4.01
47 44 CIPRIANI Enrica 1:51.93 +4.48
48 54 BAILET Margot 1:52.03 +4.58
49 56 GAUCHE Laura 1:52.36 +4.91
50 57 COLETTI Alexandra 1:52.80 +5.35
51 59 GANTNEROVA Jana 1:53.22 +5.77
52 58 SIMARI BIRKNER Macarena 1:55.03 +7.58

Did not finish 1st run

Bib Name
55 BEDAREVA Maria
52 GAUTHIER Marine
42 STECHERT Gina
33 HAEHLEN Joana
29 HUETTER Cornelia
20 FANCHINI Elena
4 AUFDENBLATTEN Fraenzi