Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Flachau (AUT)

Ladies’ Slalom

More information
Organisation information
USC Flachau
Skiweltcup Flachau
Hermann-Maier-Platz 1
5542 Flachau
AUT
Phone: 43 6457 30 73 31
Email: info@skiweltcup-flachau.at
Website: http://www.skiweltcup-flachau.at

Podium

1
1:45.83
2
1:46.66
3
1:46.97

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 5 SHIFFRIN Mikaela 1:45.83   100
2 3 HANSDOTTER Frida 1:46.66   80
3 7 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:46.97   60
4 6 HOEFL-RIESCH Maria 1:47.23   50
5 12 KIRCHGASSER Michaela 1:47.38   45
6 15 HOSP Nicole 1:47.82   40
7 16 LOESETH Nina 1:47.98   36
8 8 HOLDENER Wendy 1:47.99   32
8 11 ZETTEL Kathrin 1:47.99   32
10 1 GAGNON Marie-Michele 1:48.01   26
11 9 SCHILD Bernadette 1:48.02   24
12 4 MAZE Tina 1:48.05   22
13 22 THALMANN Carmen 1:48.17   20
14 14 SWENN-LARSSON Anna 1:48.19   18
15 17 STRACHOVA Sarka 1:48.36   16
16 40 GISIN Michelle 1:48.58   15
17 23 COSTAZZA Chiara 1:48.59   14
18 13 EKLUND Nathalie 1:48.67   13
19 33 LOESETH Mona 1:48.77   12
20 10 POUTIAINEN Tanja 1:48.89   11
21 19 MIELZYNSKI Erin 1:49.09   10
22 35 FJAELLSTROEM Magdalena 1:49.36   9
23 32 SAEFVENBERG Charlotta 1:49.37   8
24 49 STABER Veronika 1:50.29   7
25 26 FEIERABEND Denise 1:50.36   6
26 2 SCHILD Marlies 1:51.67   5

Disqualified 2nd run

Bib Name
21 DAUM Alexandra

Disqualified 1st run

Bib Name
72 FANCHINI Sabrina

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
28 DUERR Lena
30 PHELAN Brittany
31 KIYOSAWA Emiko
36 AZZOLA Michela
38 RIESCH Susanne
39 MOLTZAN Paula
41 AUBERT Sandrine
42 STIEGLER Resi
43 FERK Marusa
45 HANAOKA Moe
46 AGER Christina
48 BAUD Adeline
50 MARMOTTAN Anemone
52 IRWIN Madison
53 BRIGNONE Federica
54 WEINBUCHNER Susanne
55 BREM Eva-Maria
57 SOPPELA Merle
60 KLUS Aleksandra
61 WIESLER Maren
63 BERTRAND Marion
64 DUBOVSKA Martina
65 BARIOZ Taina
66 KOPP Rahel
67 ALOPINA Ksenia
68 NOVOSELIC Sofija
69 HECTOR Sara
70 MOELGG Manuela
74 SIMARI BIRKNER Macarena

Did not finish 2nd run

Bib Name
20 NOENS Nastasia
24 WIKSTROEM Emelie
56 NIGG Marina

Did not finish 1st run

Bib Name
18 GEIGER Christina
25 WIRTH Barbara
27 CURTONI Irene
29 BARTHET Anne-Sophie
34 HOSHI Mizue
37 VLHOVA Petra
44 PARDELLER Sarah
47 BENZONI Marta
51 HASEGAWA Emi
58 PERSYN Karen
59 IGNJATOVIC Nevena
62 WALLNER Marina
71 GUTIERREZ Mireia
73 GUEST Charlotte