Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kranjska Gora (SLO)

Ladies’ Slalom

More information
Organisation information
OK Zlata lisica
Sk Branik
Mladinska 29
SI-2000 Maribor
SLO
Phone: 386 (2) 220 18 12
Email: zlata-lisica@sk-branik.si
Website: www.goldenfox.org

Podium

1
1:50.17
2
1:50.22
3
1:50.32

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 5 HANSDOTTER Frida 1:50.17   100
2 4 SCHILD Marlies 1:50.22   80
3 8 SCHILD Bernadette 1:50.32   60
4 20 NOENS Nastasia 1:50.41   50
5 1 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:50.46   45
6 12 SWENN-LARSSON Anna 1:50.80   40
7 3 SHIFFRIN Mikaela 1:50.89   36
8 23 COSTAZZA Chiara 1:50.93   32
9 17 STRACHOVA Sarka 1:50.97   29
9 9 HOLDENER Wendy 1:50.97   29
11 10 HOSP Nicole 1:50.99   24
12 25 FEIERABEND Denise 1:51.08   22
13 13 LOESETH Nina 1:51.14   20
14 19 MIELZYNSKI Erin 1:51.18   18
15 18 GEIGER Christina 1:51.24   16
16 16 EKLUND Nathalie 1:51.29   15
17 24 WIKSTROEM Emelie 1:51.30   14
18 26 WIRTH Barbara 1:51.54   13
19 45 BAUD Adeline 1:51.65   12
20 39 RIESCH Susanne 1:52.26   11
21 50 BREM Eva-Maria 1:52.28   10
22 28 DUERR Lena 1:52.36   9
23 7 HOEFL-RIESCH Maria 1:52.42   8
24 29 PHELAN Brittany 1:52.59   7
25 21 THALMANN Carmen 1:52.65   6
26 42 FERK Marusa 1:52.82   5

Disqualified 2nd run

Bib Name
27 BARTHET Anne-Sophie
6 MAZE Tina

Did not start 1st run

Bib Name
76 HARRISSON Maya
75 TSIKLAURI Nino
22 DAUM Alexandra

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
77 JANUSKEVICIUTE Ieva
74 GASUNA Lelde
70 TILLEY Alexandra
69 GEYR Carmen
66 LUKACOVA Barbora
65 HECTOR Sara
64 NOVOSELIC Sofija
63 ALOPINA Ksenia
62 LAVTAR Katarina
61 DUBOVSKA Martina
60 MCJAMES Megan
59 AGNELLI Nicole
58 BUCIK Ana
57 IGNJATOVIC Nevena
56 PERSYN Karen
55 BARIOZ Taina
54 WIESLER Maren
53 TERWIEL Elli
52 SOPPELA Merle
51 NIGG Marina
49 BRIGNONE Federica
48 BERTRAND Marion
47 MARMOTTAN Anemone
46 STABER Veronika
43 AGER Christina
41 STIEGLER Resi
38 VLHOVA Petra
37 AZZOLA Michela
36 FJAELLSTROEM Magdalena
35 HOSHI Mizue
34 LOESETH Mona
33 SAEFVENBERG Charlotta
32 HASEGAWA Emi
31 GISIN Dominique

Did not finish 2nd run

Bib Name
14 KIRCHGASSER Michaela
11 ZETTEL Kathrin

Did not finish 1st run

Bib Name
73 CHRYSTAL Lavinia
72 BREZOVNIK Sasa
71 SIMARI BIRKNER Maria Belen
68 MOELGG Manuela
67 PLUT Eli
44 BENZONI Marta
40 PARDELLER Sarah
30 GISIN Michelle
15 POUTIAINEN Tanja
2 GAGNON Marie-Michele