Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Are (SWE)

Ladies’ Slalom

More information
Organisation information
World Cup Are
Box 26
SE-83014 Are
SWE
Phone: 46 647 664776
Email: info@worldcupare.com
Website: www.worldcupare.com

Podium

1
1:50.66
2
1:51.26
3
1:52.16

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 2 SHIFFRIN Mikaela 1:50.66   100
2 6 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:51.26   80
3 11 SWENN-LARSSON Anna 1:52.16   60
4 1 HANSDOTTER Frida 1:52.56   50
5 10 NOENS Nastasia 1:53.63   45
6 16 STRACHOVA Sarka 1:53.77   40
7 4 HOEFL-RIESCH Maria 1:53.92   36
8 14 ZETTEL Kathrin 1:53.94   32
9 5 MAZE Tina 1:54.19   29
10 8 SCHILD Bernadette 1:54.32   26
11 15 HOSP Nicole 1:54.75   24
12 18 POUTIAINEN Tanja 1:54.78   22
13 17 WIKSTROEM Emelie 1:54.84   20
14 40 STIEGLER Resi 1:55.12   18
15 23 FEIERABEND Denise 1:55.22   16
16 21 COSTAZZA Chiara 1:55.64   15
17 22 WIRTH Barbara 1:55.68   14
18 34 FJAELLSTROEM Magdalena 1:55.74   13
19 32 DUERR Lena 1:55.82   12
20 26 DAUM Alexandra 1:55.97   11
21 20 GEIGER Christina 1:56.11   10
22 35 AZZOLA Michela 1:56.18   9
23 46 BREM Eva-Maria 1:57.30   8
24 42 WIESLER Maren 1:57.37   7

Did not start 1st run

Bib Name
56 HECTOR Sara

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
58 GUTIERREZ Mireia
57 MOELGG Manuela
53 DUBOVSKA Martina
52 MCJAMES Megan
51 AGNELLI Nicole
49 STAALNACKE Ylva
48 SOPPELA Merle
45 BERTRAND Marion
43 STABER Veronika
41 FERK Marusa
38 RIESCH Susanne
37 BARIOZ Taina
36 VLHOVA Petra
31 GUT Lara
27 PHELAN Brittany

Did not finish 2nd run

Bib Name
39 BAUD Adeline
19 EKLUND Nathalie
13 LOESETH Nina
12 HOLDENER Wendy
7 GAGNON Marie-Michele
3 SCHILD Marlies

Did not finish 1st run

Bib Name
55 VOGEL Nadja
54 LAVTAR Katarina
50 BUEHLER Rebecca
47 BRIGNONE Federica
44 MARMOTTAN Anemone
33 LOESETH Mona
30 SAEFVENBERG Charlotta
29 BARTHET Anne-Sophie
28 AGER Christina
25 MIELZYNSKI Erin
24 THALMANN Carmen
9 KIRCHGASSER Michaela