Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lake Louise (CAN)

Men’s Downhill

30 November 2013
CET time
Local time
1st Run : 20:00
1st Run : 12:00
More information
Organisation information
CAN
Email: entries@winterstartevents.com
Website: http://lakelouisealpineskiworldcup.com/

Podium

1
1:49.90
2

KROELL Klaus

(AUT)

1:49.93
3
1:50.01

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 20 PARIS Dominik 1:49.90   100
2 17 KROELL Klaus 1:49.93   80
3 13 THEAUX Adrien 1:50.01   60
4 16 SVINDAL Aksel Lund 1:50.13   50
5 15 CLAREY Johan 1:50.64   45
6 8 STREITBERGER Georg 1:50.93   40
7 11 HEEL Werner 1:50.94   36
8 18 GUAY Erik 1:50.98   32
9 9 FRANZ Max 1:51.00   29
10 37 JANKA Carlo 1:51.14   26
11 33 STECHERT Tobias 1:51.17   24
12 1 FILL Peter 1:51.22   22
13 23 MAYER Matthias 1:51.23   20
14 22 INNERHOFER Christof 1:51.27   18
15 29 KUENG Patrick 1:51.28   16
16 10 MILLER Bode 1:51.29   15
17 12 POISSON David 1:51.35   14
18 50 STRIEDINGER Otmar 1:51.40   13
19 6 NYMAN Steven 1:51.55   12
19 34 ROGER Brice 1:51.55   12
21 14 JANSRUD Kjetil 1:51.60   10
22 27 HUDEC Jan 1:51.63   9
23 5 DEFAGO Didier 1:51.65   8
24 24 GANONG Travis 1:51.80   7
25 21 REICHELT Hannes 1:51.85   6
26 38 FISHER Erik 1:51.86   5
27 28 BAUMANN Romed 1:51.87   4
28 4 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:51.92   3
29 30 PUCHNER Joachim 1:52.04   2
30 19 FEUZ Beat 1:52.22   1
31 32 FERSTL Josef 1:52.43  
32 57 PRIDY Conrad 1:52.52  
33 7 SPORN Andrej 1:52.61  
34 26 SCHEIBER Florian 1:52.63  
35 35 FRISCH Jeffrey 1:52.64  
36 66 BANK Ondrej 1:52.65  
37 31 KOSTELIC Ivica 1:52.70  
38 2 SULLIVAN Marco 1:52.75  
39 49 GLEBOV Alexander 1:52.76  
40 53 DUERAGER Markus 1:52.81  
41 71 GISIN Marc 1:52.89  
42 40 VARETTONI Silvano 1:53.07  
43 36 VILETTA Sandro 1:53.08  
44 46 THOMSEN Benjamin 1:53.18  
45 55 PRIDY Morgan 1:53.19  
46 61 BERTHOD Marc 1:53.31  
47 47 FAYED Guillermo 1:53.33  
48 39 MARSAGLIA Matteo 1:53.38  
49 59 KEPPLER Stephan 1:53.40  
50 48 ZURBRIGGEN Silvan 1:53.59  
51 44 WEBER Ralph 1:53.70  
52 45 GOLDBERG Jared 1:53.86  
53 52 CASSE Mattia 1:54.00  
54 58 HEDIN Douglas 1:54.02  
55 56 MUZATON Maxence 1:54.07  
56 41 BERTRAND Yannick 1:54.10  
57 65 KILDE Aleksander Aamodt 1:54.24  
58 73 BYDLINSKI Maciej 1:54.51  
59 69 SANDER Andreas 1:55.10  
60 70 KOSI Klemen 1:55.27  
61 64 DE LA CUESTA Paul 1:55.39  
62 75 FAARUP Christoffer 1:57.55  
63 76 VON APPEN Henrik 1:57.80  

Disqualified 1st run

Bib Name
63 ZRNCIC-DIM Natko

Did not start 1st run

Bib Name
25 ROMAR Andreas
74 ZAKURDAEV Igor

Did not finish 1st run

Bib Name
3 PERKO Rok
42 DANIELS Nick
43 MANI Nils
51 CRAWFORD Douglas
54 GIRAUD MOINE Valentin
60 BOUILLOT Alexandre
62 KLOTZ Siegmar
67 STRODL Andreas
68 OLSSON Hans
72 WEIBRECHT Andrew