Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Val Gardena / Groeden (ITA)

Men’s Super G

20 December 2013
CET time
1st Run : 12:15
More information
Organisation information
Saslong Classic Club Gardena Groeden (BZJ4)
Strada Dursan, 37
39047 S. Cristina Val Gardena BZ
ITA
Phone: 39 (0471) 79 34 50
Email: info@saslong.org
Website: www.saslong.org

Podium

1
1:35.82
2

HUDEC Jan

(CAN)

1:36.40
3
1:36.73

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 19 SVINDAL Aksel Lund 1:35.82   100
2 12 HUDEC Jan 1:36.40   80
3 14 THEAUX Adrien 1:36.73   60
4 15 JANSRUD Kjetil 1:36.84   50
5 5 BAUMANN Romed 1:37.08   45
6 25 GUAY Erik 1:37.19   40
7 21 STREITBERGER Georg 1:37.34   36
8 2 MILLER Bode 1:37.37   32
9 13 INNERHOFER Christof 1:37.38   29
10 11 PUCHNER Joachim 1:37.41   26
11 16 HEEL Werner 1:37.45   24
12 24 DEFAGO Didier 1:37.60   22
13 9 FEUZ Beat 1:37.64   20
14 7 FRANZ Max 1:37.72   18
15 55 OLSSON Hans 1:37.85   16
16 41 GANONG Travis 1:38.07   15
16 1 JANKA Carlo 1:38.07   15
18 4 KOSTELIC Ivica 1:38.10   13
19 31 KILDE Aleksander Aamodt 1:38.19   12
20 3 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:38.26   11
21 23 WEIBRECHT Andrew 1:38.33   10
22 26 CLAREY Johan 1:38.35   9
23 39 VILETTA Sandro 1:38.37   8
24 37 VARETTONI Silvano 1:38.39   7
25 49 PERKO Rok 1:38.69   6
26 51 GIRAUD MOINE Valentin 1:38.79   5
27 46 SCHEIBER Florian 1:38.83   4
28 58 FISHER Erik 1:38.91   3
28 43 KRIECHMAYR Vincent 1:38.91   3
30 60 ZURBRIGGEN Silvan 1:38.93   1
30 59 STECHERT Tobias 1:38.93   1
32 35 FERSTL Josef 1:39.00  
33 45 FRISCH Jeffrey 1:39.04  
34 42 ROGER Brice 1:39.12  
35 54 DIXON Robbie 1:39.33  
36 40 POISSON David 1:39.41  
37 48 ZRNCIC-DIM Natko 1:39.46  
38 30 KLOTZ Siegmar 1:39.48  
39 52 BERTRAND Yannick 1:39.49  
39 27 DE TESSIERES Gauthier 1:39.49  
41 61 NYMAN Steven 1:39.61  
42 38 BRANDNER Klaus 1:39.68  
43 47 THOMSEN Benjamin 1:39.69  
43 36 DANIELS Nick 1:39.69  
45 56 PRIDY Conrad 1:39.81  
46 44 CASSE Mattia 1:39.93  
47 32 PRIDY Morgan 1:40.04  
48 53 HEDIN Douglas 1:40.13  
49 63 BERTHOD Marc 1:40.73  
50 33 GOLDBERG Jared 1:40.76  
51 62 KOSI Klemen 1:40.90  
52 68 FAARUP Christoffer 1:41.05  
53 50 SPORN Andrej 1:41.14  
54 67 ESTEVE Kevin 1:41.44  
55 65 BARUFFALDI Stefano 1:42.09  
56 70 DANILOCHKIN Yuri 1:42.52  
57 71 KLUSAK Michal 1:45.92  

Disqualified 1st run

Bib Name
20 REICHELT Hannes
8 FILL Peter

Did not finish 1st run

Bib Name
69 KOSHKIN Dmitriy
66 MEINERS Maarten
64 TERRA Ferran
57 FAYED Guillermo
34 GLEBOV Alexander
29 KROELL Klaus
28 OSBORNE-PARADIS Manuel
22 MAYER Matthias
18 LIGETY Ted
17 MARSAGLIA Matteo
10 KUENG Patrick
6 STRIEDINGER Otmar