Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Adelboden (SUI)

Men’s Giant Slalom

More information
Jury
TD FIS Wolf Christian
GER
Referee G. HUJARA FIS
Assistant Referee
Chief of Race H. PIEREN SUI
Technical data
Start Altitude 1730 m.
Finish Altitude 1310 m.
Vertical Drop 420 m.
Homologation Number 9568/08/10
Run 1
Course Setter A. PROSCH ITA
Number of Gates 52
Turning Gates 51
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter S. REARICK USA
Number of Gates 54
Turning Gates 52
Start Time 13:30
Organisation information
Ski-Weltcup Adelboden AG
Dorfstrasse 40
3715 Adelboden
SUI
Phone: 41 33 673 70 60
Email: info@weltcup-adelboden.ch
Website: www.weltcup-adelboden.ch

Podium

1
2:34.60
2
2:34.70
3
2:34.79

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 5 NEUREUTHER Felix 1:17.46 1:17.14 2:34.60   100
2 1 FANARA Thomas 1:16.14 1:18.56 2:34.70 +0.10 80
3 4 HIRSCHER Marcel 1:17.04 1:17.75 2:34.79 +0.19 60
4 6 PINTURAULT Alexis 1:16.83 1:18.09 2:34.92 +0.32 50
5 18 HAUGEN Leif Kristian 1:18.62 1:17.22 2:35.84 +1.24 45
6 2 MOELGG Manfred 1:17.14 1:18.82 2:35.96 +1.36 40
7 8 SIMONCELLI Davide 1:17.61 1:18.39 2:36.00 +1.40 36
8 12 FAIVRE Mathieu 1:17.40 1:18.62 2:36.02 +1.42 32
9 21 NANI Roberto 1:18.84 1:17.48 2:36.32 +1.72 29
10 9 RAICH Benjamin 1:18.69 1:17.69 2:36.38 +1.78 26
11 30 DE ALIPRANDINI Luca 1:20.06 1:16.38 2:36.44 +1.84 24
12 7 SVINDAL Aksel Lund 1:17.96 1:18.53 2:36.49 +1.89 22
13 31 KRISTOFFERSEN Henrik 1:19.22 1:17.31 2:36.53 +1.93 20
14 23 OLSSON Matts 1:19.47 1:17.07 2:36.54 +1.94 18
15 20 RICHARD Cyprien 1:18.77 1:17.81 2:36.58 +1.98 16
16 15 SANDELL Marcus 1:18.63 1:18.00 2:36.63 +2.03 15
16 13 MISSILLIER Steve 1:19.86 1:16.77 2:36.63 +2.03 15
18 19 BLARDONE Massimiliano 1:18.69 1:18.00 2:36.69 +2.09 13
19 10 DOPFER Fritz 1:18.31 1:18.42 2:36.73 +2.13 12
20 27 JANKA Carlo 1:20.00 1:16.84 2:36.84 +2.24 11
20 14 SCHOERGHOFER Philipp 1:18.58 1:18.26 2:36.84 +2.24 11
22 29 MYHRER Andre 1:19.25 1:17.62 2:36.87 +2.27 9
23 11 LUITZ Stefan 1:18.48 1:18.40 2:36.88 +2.28 8
24 25 JITLOFF Tim 1:18.60 1:18.40 2:37.00 +2.40 7
25 28 MUFFAT-JEANDET Victor 1:19.75 1:17.60 2:37.35 +2.75 6
26 16 KOSTELIC Ivica 1:18.81 1:18.57 2:37.38 +2.78 5
27 37 BANK Ondrej 1:20.13 1:17.53 2:37.66 +3.06 4
28 42 KELLEY Robby 1:20.35 1:19.00 2:39.35 +4.75 3
29 48 RIVAS Gabriel 1:20.35 1:21.40 2:41.75 +7.15 2

Did not start 1st run

Bib Name
61 MEINERS Maarten
57 SWETTE Ford

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
72 KOTZMANN Adam
70 ZUBCIC Filip
69 ISHII Tomoya
68 ZERAK Misel
66 JENAL Sandro
64 ZAMPA Andreas
63 FABRE Jonas
59 KRYZL Krystof
56 BORSOTTI Giovanni
55 SETTE Daniele
54 STROLZ Johannes
53 KRANJEC Zan
52 MURISIER Justin
51 TRIKHICHEV Pavel
50 MEIER Daniel
49 ZAMPA Adam
46 CHRISTIANSON Kieffer
44 MAYTAKOV Sergei
41 CAVIEZEL Gino
40 FREY Thomas
39 ZURBRIGGEN Elia
38 BROWN Philip
34 COOK Dustin
32 RUBIE Brennan
26 EISATH Florian
24 MATHIS Marcel

Did not finish 2nd run

Bib Name
3 LIGETY Ted

Did not finish 1st run

Bib Name
71 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
67 BRENNSTEINER Stefan
65 BARUFFALDI Stefano
62 ZINGERLE Alex
60 BERTHOD Marc
58 MEGARRY Morgan
47 MERMILLOD BLONDIN Thomas
45 TORSTI Samu
43 DONALDSON David
36 ZUEV Stepan
35 TUMLER Thomas
33 MALMSTROM Victor
22 MILLER Bode
17 JANSRUD Kjetil
Event’s races to see