Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kitzbuehel (AUT)

Men’s Super Combined

26 January 2014
CET time
1st Run : 13:15
2nd Run : 18:00
More information
Organisation information
Kitzbühler Ski Club
zu Hd. Hrn. Dr. Michael Huber
Hinterstadt 4
6370 Kitzbühel
AUT
Phone: 43 5356 623 01
Email: race@hahnenkamm.com
Website: http://www.hahnenkamm.com

Podium

1
2:02.79
2

LIGETY Ted

(USA)

2:03.23
3
2:04.26

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 29 PINTURAULT Alexis 2:02.79   100
2 22 LIGETY Ted 2:03.23   80
3 32 HIRSCHER Marcel 2:04.26   60
4 26 MERMILLOD BLONDIN Thomas 2:04.49   50
5 44 CAVIEZEL Mauro 2:04.58   45
6 8 FILL Peter 2:04.64   40
7 38 VILETTA Sandro 2:04.80   36
8 6 JANKA Carlo 2:04.99   32
9 62 MURISIER Justin 2:05.34   29
10 19 JANSRUD Kjetil 2:05.42   26
11 34 GOLDBERG Jared 2:05.43   24
12 12 INNERHOFER Christof 2:05.72   22
13 46 JITLOFF Tim 2:06.12   20
14 16 MAYER Matthias 2:06.22   18
15 18 THEAUX Adrien 2:06.28   16
16 5 BAUMANN Romed 2:06.33   15
17 83 ZAMPA Adam 2:06.58   14
18 51 GIRAUD MOINE Valentin 2:06.60   13
19 42 KRIECHMAYR Vincent 2:06.63   12
20 58 SCHEIBER Florian 2:06.65   11
21 47 ZRNCIC-DIM Natko 2:06.85   10
22 1 KOSTELIC Ivica 2:06.95   9
22 77 KHOROSHILOV Alexander 2:06.95   9
24 33 PRIDY Morgan 2:07.03   7
25 57 OLSSON Hans 2:07.09   6
26 10 FRANZ Max 2:07.56   5
27 28 WEIBRECHT Andrew 2:07.65   4
28 31 KILDE Aleksander Aamodt 2:07.68   3
29 50 CATER Martin 2:07.89   2
30 85 KRYZL Krystof 2:07.91   1
31 68 NYMAN Steven 2:08.22  
32 76 SCHOERGHOFER Philipp 2:08.28  
33 69 KOSI Klemen 2:08.42  
34 75 BYDLINSKI Maciej 2:09.02  
35 78 ESTEVE Kevin 2:09.14  
36 84 CHONGAROV Nikola 2:09.98  
37 52 BENNETT Bryce 2:10.03  
38 82 DANILOCHKIN Yuri 2:10.47  
39 74 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 2:10.66  

Disqualified 2nd run

Bib Name
23 MILLER Bode
67 BROWN Philip
72 BANK Ondrej

Did not start 2nd run

Bib Name
14 MARSAGLIA Matteo
25 KLOTZ Siegmar
37 VARETTONI Silvano

Did not finish 2nd run

Bib Name
3 STRIEDINGER Otmar
17 SVINDAL Aksel Lund
36 FERSTL Josef
40 GANONG Travis
41 ROGER Brice
54 HEDIN Douglas
56 DE ALIPRANDINI Luca
63 ZURBRIGGEN Silvan
64 MUZATON Maxence
70 BERTHOD Marc
71 ENGEL Mark
79 VRABLIK Martin
80 KHUBER Martin
81 KUERNER Miha

Did not finish 1st run

Bib Name
7 PARIS Dominik