Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kranjska Gora (SLO)

Men’s Giant Slalom

More informations
Jury
TD FIS Cozzi Marco
ITA
Referee G. HUJARA FIS
Assistant Referee
Chief of Race A. VIDIC SLO
Technical data
Start Altitude 1278 m
Finish Altitude 836 m
Vertical Drop 442
Homologation Number 7701/01/05
Run 1
Course Setter J. SLIVNIK FIN
Number of Gates 53
Turning Gates 50
Start Time 09:30
Run 2
Course Setter L. BUTTAFOGHI FRA
Number of Gates 51
Turning Gates 51
Start Time 12:30
Organisation informations
OK Pokal Vitranc
Borovska cesta 99a
SI-4280 Kranjska Gora
Slovenia
SLO
Phone: 386 (4) 588 53 00
Email: info@pokal-vitranc.com
Website: www.pokal-vitranc.com

Podium

1

LIGETY Ted

(USA)

2:30.80
2
2:30.98
3
2:31.05

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 4 LIGETY Ted 1:12.66 1:18.14 2:30.80   100
2 15 RAICH Benjamin 1:14.27 1:16.71 2:30.98 +0.18 80
3 16 KRISTOFFERSEN Henrik 1:13.08 1:17.97 2:31.05 +0.25 60
4 5 HIRSCHER Marcel 1:13.40 1:18.03 2:31.43 +0.63 50
5 6 DOPFER Fritz 1:13.19 1:18.39 2:31.58 +0.78 45
6 13 NANI Roberto 1:14.11 1:17.67 2:31.78 +0.98 40
7 10 FAIVRE Mathieu 1:14.71 1:17.17 2:31.88 +1.08 36
8 23 JITLOFF Tim 1:15.03 1:16.98 2:32.01 +1.21 32
9 2 MISSILLIER Steve 1:13.91 1:18.21 2:32.12 +1.32 29
10 20 SANDELL Marcus 1:14.20 1:18.19 2:32.39 +1.59 26
11 21 SIMONCELLI Davide 1:14.19 1:18.21 2:32.40 +1.60 24
12 1 NEUREUTHER Felix 1:13.74 1:18.70 2:32.44 +1.64 22
13 7 FANARA Thomas 1:14.63 1:17.82 2:32.45 +1.65 20
14 24 DE ALIPRANDINI Luca 1:14.01 1:18.45 2:32.46 +1.66 18
15 14 MOELGG Manfred 1:14.93 1:17.62 2:32.55 +1.75 16
15 11 HAUGEN Leif Kristian 1:13.88 1:18.67 2:32.55 +1.75 16
17 8 SVINDAL Aksel Lund 1:14.15 1:18.45 2:32.60 +1.80 14
18 3 PINTURAULT Alexis 1:13.78 1:18.92 2:32.70 +1.90 13
19 54 ZINGERLE Alex 1:15.94 1:17.04 2:32.98 +2.18 12
20 25 MUFFAT-JEANDET Victor 1:14.67 1:18.36 2:33.03 +2.23 11
21 12 SCHOERGHOFER Philipp 1:13.92 1:19.21 2:33.13 +2.33 10
22 36 ZURBRIGGEN Elia 1:16.09 1:17.06 2:33.15 +2.35 9
23 27 MATHIS Marcel 1:15.25 1:18.24 2:33.49 +2.69 8
24 35 BROWN Philip 1:15.73 1:17.80 2:33.53 +2.73 7
24 17 MILLER Bode 1:14.59 1:18.94 2:33.53 +2.73 7
26 26 BLARDONE Massimiliano 1:14.13 1:21.21 2:35.34 +4.54 5

Disqualified 2nd run

Bib Name
42 MAYTAKOV Sergei

Did not start 1st run

Bib Name
68 HARGIN Mattias

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
67 PRISADOV Stefan
65 KOSI Klemen
64 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
62 ZUBCIC Filip
61 SKUBE Matic
60 ZERAK Misel
59 BRENNSTEINER Stefan
57 JOHANSEN Ola Buer
56 JENAL Sandro
55 KRIECHMAYR Vincent
52 FABRE Jonas
51 MONSEN Marcus
50 FELLER Manuel
49 STROLZ Johannes
48 MARSAGLIA Matteo
46 MURISIER Justin
45 SCHWAIGER Dominik
44 TRIKHICHEV Pavel
41 BORSOTTI Giovanni
40 KELLEY Robby
38 CAVIEZEL Gino
34 TUMLER Thomas
32 RUBIE Brennan
31 KRANJEC Zan
30 MERMILLOD BLONDIN Thomas
29 EISATH Florian
28 KOSTELIC Ivica

Did not finish 2nd run

Bib Name
39 TORSTI Samu
18 JANSRUD Kjetil
9 OLSSON Matts

Did not finish 1st run

Bib Name
69 KOTZMANN Adam
66 HADALIN Stefan
63 REICH - POGLADIC Andraz
58 ZAMPA Andreas
53 KRYZL Krystof
47 WINDINGSTAD Rasmus
43 ZAMPA Adam
37 FREY Thomas
33 COOK Dustin
22 JANKA Carlo
19 MAYER Matthias
Event’s races to see