Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kranjska Gora (SLO)

Men’s Slalom

More information
Jury
TD FIS Cozzi Marco
ITA
Referee G. HUJARA FIS
Assistant Referee
Chief of Race A. VIDIC SLO
Technical data
Start Altitude 1035 m.
Finish Altitude 836 m.
Vertical Drop 199 m.
Homologation Number 10053/02/11
Run 1
Course Setter M. PFEIFER AUT
Number of Gates 65
Turning Gates 63
Start Time 09:30
Run 2
Course Setter J. THEOLIER ITA
Number of Gates 66
Turning Gates 65
Start Time 12:30
Organisation information
OK Pokal Vitranc
Borovska cesta 99a
SI-4280 Kranjska Gora
Slovenia
SLO
Phone: 386 (4) 588 53 00
Email: info@pokal-vitranc.com
Website: www.pokal-vitranc.com

Podium

1
1:45.50
2

DOPFER Fritz

(GER)

1:46.09
3
1:46.29

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 6 NEUREUTHER Felix 52.94 52.56 1:45.50   100
2 7 DOPFER Fritz 53.37 52.72 1:46.09 +0.59 80
3 4 KRISTOFFERSEN Henrik 53.19 53.10 1:46.29 +0.79 60
4 3 THALER Patrick 53.47 52.89 1:46.36 +0.86 50
5 1 HIRSCHER Marcel 53.45 53.00 1:46.45 +0.95 45
6 13 GRANGE Jean-Baptiste 53.56 53.08 1:46.64 +1.14 40
7 5 HARGIN Mattias 53.31 53.45 1:46.76 +1.26 36
8 12 PINTURAULT Alexis 54.38 52.40 1:46.78 +1.28 32
9 14 LARSSON Markus 53.51 53.33 1:46.84 +1.34 29
10 24 BAECK Axel 54.72 52.41 1:47.13 +1.63 26
10 11 GROSS Stefano 53.63 53.50 1:47.13 +1.63 26
10 10 MOELGG Manfred 53.95 53.18 1:47.13 +1.63 26
13 20 KHOROSHILOV Alexander 53.90 53.38 1:47.28 +1.78 20
14 25 RAZZOLI Giuliano 53.88 53.44 1:47.32 +1.82 18
15 33 JANYK Michael 55.56 51.93 1:47.49 +1.99 16
16 16 LIGETY Ted 54.31 53.23 1:47.54 +2.04 15
17 29 PRANGER Manfred 54.93 52.77 1:47.70 +2.20 14
18 30 FELLER Manuel 55.60 52.15 1:47.75 +2.25 13
19 28 LAHDENPERAE Anton 55.36 52.50 1:47.86 +2.36 12
20 23 SOLEVAAG Sebastian-Foss 55.11 52.78 1:47.89 +2.39 11
21 39 LIZEROUX Julien 55.52 52.43 1:47.95 +2.45 10
22 37 SASAKI Akira 55.50 52.47 1:47.97 +2.47 9
23 32 BRANDENBURG Will 55.60 52.39 1:47.99 +2.49 8
24 48 ZENHAEUSERN Ramon 55.45 52.56 1:48.01 +2.51 7
25 26 HAUGEN Leif Kristian 55.07 53.01 1:48.08 +2.58 6
26 34 KASPER Nolan 54.70 53.41 1:48.11 +2.61 5
27 9 KOSTELIC Ivica 55.12 53.36 1:48.48 +2.98 4
28 18 YUASA Naoki 55.01 53.48 1:48.49 +2.99 3

Disqualified 2nd run

Bib Name
2 MATT Mario

Disqualified 1st run

Bib Name
19 CHODOUNSKY David

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
72 LAIKERT Igor
71 DVORNIK Aljaz
70 GROSELJ Zan
69 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
67 NANI Roberto
66 BUFFET Robin
62 HENTTINEN Jens
61 SAXVALL Per
60 NIEDERBERGER Bernhard
59 MURISIER Justin
58 SKUBE Matic
55 GINI Marc
53 TISSOT Maxime
52 MUFFAT-JEANDET Victor
51 KRYZL Krystof
50 SAMSAL Dalibor
47 MERMILLOD BLONDIN Thomas
46 KUERNER Miha
45 DEVILLE Cristian
43 RYDING David
42 DIGRUBER Marc
40 RONCI Giordano
38 HOERL Wolfgang
31 VOGEL Markus
27 ZAMPA Adam
17 MISSILLIER Steve

Did not finish 2nd run

Bib Name
21 AERNI Luca
8 RAICH Benjamin

Did not finish 1st run

Bib Name
73 ZAMPA Andreas
68 KRANJEC Zan
65 PRISADOV Stefan
64 ALAERTS Kai
63 TREJBAL Filip
57 JOHANSEN Truls
56 HOLZMANN Sebastian
54 SCHMIDIGER Reto
49 SCHMID Philipp
44 TONETTI Riccardo
41 THOULE Nicolas
36 GRANSTROM Colby
35 YULE Daniel
22 VALENCIC Mitja
15 HERBST Reinfried
Event’s races to see