Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sochi (RUS)

Ladies’ Downhill Training

6 February 2014
No start times information yet
More informations
Jury
TD FIS Johansson Roland
NOR
Referee SKAARDAL Atle FIS
Assistant Referee VULLIET Jean-Philippe FIS
Chief of Race MAMONOV Mikhail RUS
Technical data
Start Altitude 1755 m
Finish Altitude 965 m
Vertical Drop 790
Course Length 2713 m
Homologation Number 10493/01/12
Run 1
Course Setter VULLIET Jean-Philippe FIS
Number of Gates 40
Start Time 10:30
Organisation informations
RUS

OFFICIAL RESULTS - FIRST TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 17 FENNINGER Anna 1:41.73  
2 26 AUFDENBLATTEN Fraenzi 1:41.94 +0.21
3 9 MANCUSO Julia 1:42.11 +0.38
4 16 WEIRATHER Tina 1:42.26 +0.53
5 8 STERZ Regina 1:42.68 +0.95
6 14 HOEFL-RIESCH Maria 1:42.80 +1.07
7 6 RUIZ CASTILLO Carolina 1:42.86 +1.13
8 11 GUT Lara 1:42.91 +1.18
9 13 COOK Stacey 1:43.14 +1.41
10 22 HOSP Nicole 1:43.19 +1.46
11 27 SUTER Fabienne 1:43.33 +1.60
12 35 WILES Jacqueline 1:43.35 +1.62
13 23 YURKIW Larisa 1:43.50 +1.77
14 1 ROSS Laurenne 1:43.58 +1.85
15 18 MAZE Tina 1:43.65 +1.92
16 10 GISIN Dominique 1:43.73 +2.00
17 12 GOERGL Elisabeth 1:43.76 +2.03
18 21 KLING Kajsa 1:43.89 +2.16
19 29 REBENSBURG Viktoria 1:43.90 +2.17
20 20 HUETTER Cornelia 1:43.92 +2.19
21 34 MARSAGLIA Francesca 1:43.95 +2.22
21 24 SCHMIDHOFER Nicole 1:43.95 +2.22
23 4 MARCHAND-ARVIER Marie 1:44.01 +2.28
24 25 SMITH Leanne 1:44.38 +2.65
25 36 FERK Marusa 1:44.44 +2.71
26 15 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne 1:44.49 +2.76
27 28 FANCHINI Nadia 1:44.54 +2.81
28 42 KIRCHGASSER Michaela 1:44.55 +2.82
29 33 KRIZOVA Klara 1:44.60 +2.87
30 32 MOWINCKEL Ragnhild 1:44.67 +2.94
31 5 SEJERSTED Lotte Smiseth 1:44.88 +3.15
32 37 MIKLOS Edit 1:44.90 +3.17
33 7 JNGLIN-KAMER Nadja 1:44.99 +3.26
34 40 YAKOVISHINA Elena 1:45.11 +3.38
35 43 COLETTI Alexandra 1:45.43 +3.70
36 45 ALCOTT Chemmy 1:45.83 +4.10
37 47 BRIGNONE Federica 1:46.16 +4.43
38 39 BEDAREVA Maria 1:46.38 +4.65
39 44 HECTOR Sara 1:46.45 +4.72
40 46 STRACHOVA Sarka 1:46.61 +4.88
41 38 FEIERABEND Denise 1:46.90 +5.17
42 49 SMALL Greta 1:47.29 +5.56
43 30 STUHEC Ilka 1:47.75 +6.02
44 52 GANTNEROVA Jana 1:48.29 +6.56
45 56 SAALOVA Kristina 1:48.51 +6.78
46 31 GAGNON Marie-Michele 1:48.54 +6.81
47 48 CHRAPEK Karolina 1:49.05 +7.32
48 50 SIMARI BIRKNER Macarena 1:49.45 +7.72
49 51 GUTIERREZ Mireia 1:51.10 +9.37
50 54 BARAHONA Noelle 1:51.57 +9.84
51 55 BERECZ Anna 1:52.82 +11.09

Did not start 1st run

Bib Name
41 FORD Julia
3 MERIGHETTI Daniela
2 STUFFER Verena

Did not finish 1st run

Bib Name
53 CAILL Ania Monica
19 FANCHINI Elena