Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sochi (RUS)

Men’s Downhill Training

6 February 2014
No start times information yet
More information
Organisation information
RUS

OFFICIAL RESULTS - FIRST TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 13 MILLER Bode 2:07.75  
2 20 KUENG Patrick 2:07.78  
3 9 MAYER Matthias 2:07.92  
4 4 SULLIVAN Marco 2:08.26  
5 12 INNERHOFER Christof 2:08.44  
6 38 CAVIEZEL Mauro 2:08.50  
7 19 GUAY Erik 2:08.66  
8 14 FRANZ Max 2:08.96  
8 17 SVINDAL Aksel Lund 2:08.96  
10 10 JANSRUD Kjetil 2:09.01  
11 11 CLAREY Johan 2:09.07  
12 25 JANKA Carlo 2:09.21  
13 18 THEAUX Adrien 2:09.35  
14 23 POISSON David 2:09.37  
15 44 DE LA CUESTA Paul 2:09.39  
16 8 FILL Peter 2:09.45  
17 15 PARIS Dominik 2:09.52  
18 21 HEEL Werner 2:09.65  
19 27 STREITBERGER Georg 2:09.69  
20 24 FAYED Guillermo 2:09.77  
21 30 ROGER Brice 2:09.93  
22 45 KILDE Aleksander Aamodt 2:09.94  
23 46 BANK Ondrej 2:10.12  
24 6 HUDEC Jan 2:10.15  
25 43 KOSTELIC Ivica 2:10.19  
26 26 DEFAGO Didier 2:10.22  
27 36 ZRNCIC-DIM Natko 2:10.27  
28 1 PERKO Rok 2:10.33  
29 34 FISHER Erik 2:10.52  
30 2 BAUMANN Romed 2:10.59  
31 5 STRIEDINGER Otmar 2:10.92  
31 7 NYMAN Steven 2:10.92  
33 33 VILETTA Sandro 2:10.99  
34 16 KROELL Klaus 2:11.00  
35 3 PUCHNER Joachim 2:11.01  
36 29 GANONG Travis 2:11.03  
37 37 GLEBOV Alexander 2:11.16  
38 42 THOMSEN Benjamin 2:11.32  
39 47 KOSI Klemen 2:11.73  
40 35 GOLDBERG Jared 2:11.86  
41 51 ESTEVE Kevin 2:12.68  
42 28 OSBORNE-PARADIS Manuel 2:13.24  
43 40 TERRA Ferran 2:13.46  
44 54 OLIVERAS Marc 2:13.61  
45 53 DANILOCHKIN Yuri 2:13.77  
46 60 ZAMPA Adam 2:13.90  
47 56 ALESSANDRIA Arnaud 2:14.06  
48 68 VRABLIK Martin 2:14.55  
49 50 BYDLINSKI Maciej 2:15.02  
50 22 FEUZ Beat 2:15.09  
51 61 FAARUP Christoffer 2:15.14  
52 62 VON APPEN Henrik 2:15.66  
53 52 ZAKURDAEV Igor 2:15.96  
54 71 GEORGIEV Georgi 2:16.25  
55 66 CHONGAROV Nikola 2:16.60  
56 70 KHUBER Martin 2:17.06  
57 58 KOSHKIN Dmitriy 2:19.61  
58 69 FALAT Matej 2:20.09  
59 73 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu 2:20.10  
60 55 RODE Roberts 2:21.27  
61 64 BENDIK Martin 2:23.37  

Did not start 1st run

Bib Name
31 LIGETY Ted
32 PINTURAULT Alexis
39 PRIDY Morgan
41 ZURBRIGGEN Silvan
48 WEIBRECHT Andrew
49 MERMILLOD BLONDIN Thomas
57 KHOROSHILOV Alexander
59 TRIKHICHEV Pavel
63 BIRKNER KETELHOHN Jorge F.
65 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
67 JENOT Olivier
72 KRYZL Krystof