Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sochi (RUS)

Men’s Downhill Training

7 February 2014
CET time
Local time
1st Run : 07:15
1st Run : 10:15
More information
Organisation information
RUS

OFFICIAL RESULTS - SECOND TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 11 MAYER Matthias 2:06.51  
2 3 JANKA Carlo 2:06.78  
3 6 KROELL Klaus 2:07.06  
3 19 SVINDAL Aksel Lund 2:07.06  
5 8 FILL Peter 2:07.13  
6 12 MILLER Bode 2:07.15  
7 14 FRANZ Max 2:07.36  
8 13 JANSRUD Kjetil 2:07.52  
9 4 DEFAGO Didier 2:07.86  
10 27 ROGER Brice 2:07.90  
11 10 HEEL Werner 2:07.97  
12 2 STREITBERGER Georg 2:08.08  
13 24 STRIEDINGER Otmar 2:08.14  
14 16 KUENG Patrick 2:08.22  
15 17 GUAY Erik 2:08.26  
16 25 BAUMANN Romed 2:08.30  
17 20 THEAUX Adrien 2:08.41  
18 26 GANONG Travis 2:08.49  
18 28 NYMAN Steven 2:08.49  
20 22 OSBORNE-PARADIS Manuel 2:08.75  
21 35 CAVIEZEL Mauro 2:08.76  
22 33 GOLDBERG Jared 2:08.81  
23 32 FISHER Erik 2:08.85  
24 40 KILDE Aleksander Aamodt 2:08.92  
25 15 CLAREY Johan 2:09.11  
26 21 INNERHOFER Christof 2:09.17  
27 38 KOSTELIC Ivica 2:09.26  
28 7 FAYED Guillermo 2:09.33  
29 31 VILETTA Sandro 2:09.34  
30 5 FEUZ Beat 2:09.49  
31 23 POISSON David 2:09.56  
32 41 BANK Ondrej 2:09.59  
33 1 PUCHNER Joachim 2:09.63  
34 29 PERKO Rok 2:09.76  
35 9 SULLIVAN Marco 2:09.90  
36 37 THOMSEN Benjamin 2:10.01  
37 39 DE LA CUESTA Paul 2:10.11  
38 30 HUDEC Jan 2:10.73  
39 42 KOSI Klemen 2:11.07  
40 34 GLEBOV Alexander 2:11.21  
41 55 CHONGAROV Nikola 2:12.29  
42 18 PARIS Dominik 2:12.61  
43 57 VRABLIK Martin 2:12.66  
44 52 VON APPEN Henrik 2:12.67  
45 48 ALESSANDRIA Arnaud 2:13.15  
46 44 ZAKURDAEV Igor 2:13.28  
46 45 DANILOCHKIN Yuri 2:13.28  
48 61 GEORGIEV Georgi 2:13.43  
49 50 ZAMPA Adam 2:13.46  
50 51 FAARUP Christoffer 2:13.58  
51 46 OLIVERAS Marc 2:14.26  
52 56 JENOT Olivier 2:15.13  
53 60 KHUBER Martin 2:15.49  
54 54 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 2:16.37  
55 47 RODE Roberts 2:17.32  
56 62 KRYZL Krystof 2:18.71  
57 58 LAIKERT Igor 2:18.81  
58 53 BENDIK Martin 2:20.20  
59 36 TERRA Ferran 2:21.89  

Did not start 1st run

Bib Name
49 KOSHKIN Dmitriy
64 LIGETY Ted
65 PINTURAULT Alexis
66 ZRNCIC-DIM Natko
67 PRIDY Morgan
68 ZURBRIGGEN Silvan
69 WEIBRECHT Andrew
70 MERMILLOD BLONDIN Thomas
71 BYDLINSKI Maciej
72 KHOROSHILOV Alexander
73 TRIKHICHEV Pavel
74 BIRKNER KETELHOHN Jorge F.

Did not finish 1st run

Bib Name
43 ESTEVE Kevin
59 FALAT Matej
63 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu