Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sochi (RUS)

Men’s Downhill Training

8 February 2014
No start times information yet
More informations
Jury
TD FIS MacLachlan Darrell
CAN
Referee HUJARA Gunter FIS
Assistant Referee SCHMALZL Helmuth FIS
Chief of Race MITTER Wolfgang RUS
Technical data
Start Altitude 2045 m
Finish Altitude 970 m
Vertical Drop 1075
Course Length 3495 m
Homologation Number 9888/12/10
Run 1
Course Setter SCHMALZL Helmuth FIS
Number of Gates
Start Time 11:00
Organisation informations
RUS

OFFICIAL RESULTS - THIRD TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 13 MILLER Bode 2:06.09  
2 18 SVINDAL Aksel Lund 2:06.75 +0.66
3 8 FILL Peter 2:07.09 +1.00
4 7 HEEL Werner 2:07.21 +1.12
5 26 JANKA Carlo 2:07.45 +1.36
6 10 JANSRUD Kjetil 2:07.55 +1.46
7 40 KILDE Aleksander Aamodt 2:07.66 +1.57
8 17 GUAY Erik 2:07.84 +1.75
9 4 POISSON David 2:07.94 +1.85
10 23 DEFAGO Didier 2:08.16 +2.07
11 24 OSBORNE-PARADIS Manuel 2:08.20 +2.11
12 36 CAVIEZEL Mauro 2:08.28 +2.19
13 25 STRIEDINGER Otmar 2:08.56 +2.47
14 30 FAYED Guillermo 2:08.65 +2.56
15 42 KOSI Klemen 2:08.95 +2.86
16 38 THOMSEN Benjamin 2:09.19 +3.10
17 6 STREITBERGER Georg 2:09.31 +3.22
18 19 PARIS Dominik 2:09.32 +3.23
19 31 VILETTA Sandro 2:09.49 +3.40
20 32 FISHER Erik 2:09.70 +3.61
21 33 GOLDBERG Jared 2:09.92 +3.83
22 34 ZRNCIC-DIM Natko 2:10.33 +4.24
23 11 CLAREY Johan 2:10.37 +4.28
24 16 THEAUX Adrien 2:10.79 +4.70
25 51 VON APPEN Henrik 2:12.16 +6.07
26 21 PUCHNER Joachim 2:12.18 +6.09
27 37 TERRA Ferran 2:12.21 +6.12
28 53 CHONGAROV Nikola 2:12.40 +6.31
29 45 DANILOCHKIN Yuri 2:12.75 +6.66
30 57 GEORGIEV Georgi 2:13.09 +7.00
31 48 ALESSANDRIA Arnaud 2:13.23 +7.14
32 12 FRANZ Max 2:13.32 +7.23
33 27 NYMAN Steven 2:13.74 +7.65
34 56 KHUBER Martin 2:13.95 +7.86
35 41 BANK Ondrej 2:14.17 +8.08
36 54 VRABLIK Martin 2:14.30 +8.21
37 58 KRYZL Krystof 2:15.08 +8.99
37 50 FAARUP Christoffer 2:15.08 +8.99
39 46 OLIVERAS Marc 2:15.53 +9.44
40 55 LAIKERT Igor 2:16.17 +10.08
41 59 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu 2:18.89 +12.80
42 39 DE LA CUESTA Paul 2:19.65 +13.56
43 47 RODE Roberts 2:19.77 +13.68
44 2 SULLIVAN Marco 2:21.39 +15.30
45 35 GLEBOV Alexander 2:25.48 +19.39

Did not start 1st run

Bib Name
74 FALAT Matej
73 JENOT Olivier
72 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
71 BIRKNER KETELHOHN Jorge F.
70 ZAMPA Adam
69 TRIKHICHEV Pavel
68 KHOROSHILOV Alexander
67 BYDLINSKI Maciej
66 MERMILLOD BLONDIN Thomas
65 WEIBRECHT Andrew
64 KOSTELIC Ivica
63 ZURBRIGGEN Silvan
62 PRIDY Morgan
61 PINTURAULT Alexis
60 LIGETY Ted
49 KOSHKIN Dmitriy
43 ESTEVE Kevin
28 HUDEC Jan
15 KUENG Patrick

Did not finish 1st run

Bib Name
52 BENDIK Martin
44 ZAKURDAEV Igor
29 GANONG Travis
22 BAUMANN Romed
20 KROELL Klaus
14 INNERHOFER Christof
9 MAYER Matthias
5 FEUZ Beat
3 ROGER Brice
1 PERKO Rok