Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sochi (RUS)

Ladies’ Super Combined

10 February 2014
CET time
Local time
1st Run : 08:00
2nd Run : 12:00
1st Run : 11:00
2nd Run : 15:00
More informations
Jury
TD FIS Johansson Roland
NOR
Referee SKAARDAL Atle FIS
Assistant Referee
Chief of Race MAMONOV Mikhail RUS
Technical data
Start Altitude 1755 m
Finish Altitude 965 m
Vertical Drop 790
Homologation Number 10493/01/12
Run 1
Course Setter MAYR Markus FIS
Number of Gates 41
Turning Gates
Start Time 11:00
Run 2
Course Setter PRENN Alois SUI
Number of Gates 59
Turning Gates 58
Start Time 15:00
Organisation informations
RUS

Podium

1
2:34.62
2

HOSP Nicole

(AUT)

2:35.02
3
2:35.15

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time
1 20 HOEFL-RIESCH Maria 1:43.72 50.90 2:34.62  
2 16 HOSP Nicole 1:43.95 51.07 2:35.02 +0.40
3 22 MANCUSO Julia 1:42.68 52.47 2:35.15 +0.53
4 17 MAZE Tina 1:43.54 51.71 2:35.25 +0.63
5 8 GISIN Dominique 1:44.01 52.11 2:36.12 +1.50
6 9 MOWINCKEL Ragnhild 1:44.28 51.87 2:36.15 +1.53
7 18 KIRCHGASSER Michaela 1:45.72 50.69 2:36.41 +1.79
8 11 FENNINGER Anna 1:43.67 52.77 2:36.44 +1.82
9 23 STRACHOVA Sarka 1:46.51 50.10 2:36.61 +1.99
10 13 FERK Marusa 1:44.87 52.02 2:36.89 +2.27
11 25 BRIGNONE Federica 1:45.68 51.94 2:37.62 +3.00
12 12 FEIERABEND Denise 1:46.03 51.68 2:37.71 +3.09
13 15 HECTOR Sara 1:46.54 51.31 2:37.85 +3.23
14 4 YAKOVISHINA Elena 1:44.91 53.97 2:38.88 +4.26
15 35 SMALL Greta 1:47.99 52.31 2:40.30 +5.68
16 36 MIKLOS Edit 1:44.32 57.29 2:41.61 +6.99
17 32 CHRAPEK Karolina 1:47.28 54.52 2:41.80 +7.18
18 31 GUTIERREZ Mireia 1:49.04 53.26 2:42.30 +7.68
19 33 KRIZOVA Klara 1:44.89 57.51 2:42.40 +7.78
20 24 SIMARI BIRKNER Macarena 1:48.87 55.06 2:43.93 +9.31
21 34 BERECZ Anna 1:50.28 58.41 2:48.69 +14.07
22 39 CAILL Ania Monica 1:51.91 1:02.04 2:53.95 +19.33

Did not start 2nd run

Bib Name
29 FANCHINI Elena
5 ALCOTT Chemmy
2 MERIGHETTI Daniela

Did not finish 2nd run

Bib Name
37 SAALOVA Kristina
28 STUHEC Ilka
27 SMITH Leanne
26 GANTNEROVA Jana
21 GAGNON Marie-Michele
19 GOERGL Elisabeth
10 GUT Lara
7 SEJERSTED Lotte Smiseth
1 MARSAGLIA Francesca

Did not finish 1st run

Bib Name
38 COLETTI Alexandra
30 COOK Stacey
14 ROSS Laurenne
6 BARAHONA Noelle
3 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne