Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sochi (RUS)

Men’s Downhill Training

11 February 2014
No start times information yet
More informations
Jury
TD FIS MacLachlan Darrell
CAN
Referee HUJARA Gunter FIS
Assistant Referee SCHMALZL Helmuth FIS
Chief of Race MITTER Wolfgang RUS
Technical data
Start Altitude 1947 m
Finish Altitude 970 m
Vertical Drop 977
Course Length 3219 m
Homologation Number 9888/12/10
Run 1
Course Setter SCHMALZL Helmuth FIS
Number of Gates 41
Start Time 10:15
Organisation informations
RUS

OFFICIAL RESULTS - FIRST TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 22 MILLER Bode 1:56.42  
2 30 KILDE Aleksander Aamodt 1:57.08 +0.66
3 20 DE LA CUESTA Paul 1:57.24 +0.82
4 14 BANK Ondrej 1:57.82 +1.40
5 16 PINTURAULT Alexis 1:57.93 +1.51
6 11 ZURBRIGGEN Silvan 1:58.21 +1.79
7 10 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:58.44 +2.02
8 37 FAYED Guillermo 1:58.46 +2.04
9 27 ESTEVE Kevin 1:58.84 +2.42
10 17 WEIBRECHT Andrew 1:59.11 +2.69
11 18 PRIDY Morgan 1:59.26 +2.84
12 5 BYDLINSKI Maciej 1:59.73 +3.31
13 19 DANILOCHKIN Yuri 2:00.26 +3.84
14 36 FAARUP Christoffer 2:00.52 +4.10
15 6 LIGETY Ted 2:00.92 +4.50
16 33 ALESSANDRIA Arnaud 2:00.99 +4.57
17 29 TERRA Ferran 2:01.02 +4.60
18 3 KRYZL Krystof 2:01.05 +4.63
19 34 VON APPEN Henrik 2:01.18 +4.76
20 7 ZAMPA Adam 2:01.51 +5.09
21 9 KHOROSHILOV Alexander 2:01.93 +5.51
22 35 BENDIK Martin 2:02.13 +5.71
23 15 VRABLIK Martin 2:02.25 +5.83
24 25 TRIKHICHEV Pavel 2:02.69 +6.27
25 21 FALAT Matej 2:03.50 +7.08
26 32 LAIKERT Igor 2:03.59 +7.17
27 4 BIRKNER KETELHOHN Jorge F. 2:04.16 +7.74

Did not start 1st run

Bib Name
56 OLIVERAS Marc
55 GEORGIEV Georgi
54 CHONGAROV Nikola
53 GANONG Travis
52 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
51 KOSI Klemen
50 PARIS Dominik
49 THEAUX Adrien
48 FEUZ Beat
47 JANSRUD Kjetil
46 SVINDAL Aksel Lund
45 CAVIEZEL Mauro
44 FILL Peter
43 INNERHOFER Christof
42 ZRNCIC-DIM Natko
41 JANKA Carlo
40 KOSTELIC Ivica
39 VILETTA Sandro
38 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu
31 ZAKURDAEV Igor
28 STRIEDINGER Otmar
26 FRANZ Max
24 KHUBER Martin
23 JENOT Olivier
13 GOLDBERG Jared
12 BAUMANN Romed
8 MAYER Matthias
2 STREITBERGER Georg

Did not finish 1st run

Bib Name
1 PUCHNER Joachim