Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sochi (RUS)

Men’s Downhill Training

12 February 2014
No start times information yet
More information
Jury
TD FIS MacLachlan Darrell
CAN
Referee HUJARA Gunter FIS
Assistant Referee
Chief of Race MITTER Wolfgang RUS
Technical data
Start Altitude 1947 m.
Finish Altitude 1420 m.
Vertical Drop 527 m.
Course Length 2119 m.
Homologation Number 9888/12/10
Run 1
Course Setter SCHMALZL Helmuth FIS
Number of Gates 28
Start Time 10:15
Organisation information
RUS

OFFICIAL RESULTS - SECOND TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 40 STRIEDINGER Otmar 1:17.06  
2 5 FILL Peter 1:17.16 +0.10
3 13 JANSRUD Kjetil 1:17.20 +0.14
4 28 KILDE Aleksander Aamodt 1:17.42 +0.36
4 23 PARIS Dominik 1:17.42 +0.36
6 31 STREITBERGER Georg 1:17.43 +0.37
7 17 VILETTA Sandro 1:17.45 +0.39
8 4 BAUMANN Romed 1:17.47 +0.41
9 12 CAVIEZEL Mauro 1:17.57 +0.51
10 50 FAYED Guillermo 1:17.58 +0.52
11 19 KOSTELIC Ivica 1:17.59 +0.53
12 1 FRANZ Max 1:17.61 +0.55
13 9 ZRNCIC-DIM Natko 1:17.65 +0.59
14 8 PINTURAULT Alexis 1:17.74 +0.68
15 6 LIGETY Ted 1:17.93 +0.87
16 7 INNERHOFER Christof 1:17.97 +0.91
17 26 ZURBRIGGEN Silvan 1:17.99 +0.93
18 10 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:18.15 +1.09
19 24 KHOROSHILOV Alexander 1:18.28 +1.22
20 15 KOSI Klemen 1:18.29 +1.23
21 37 DE LA CUESTA Paul 1:18.53 +1.47
22 34 TERRA Ferran 1:18.62 +1.56
23 21 KRYZL Krystof 1:18.81 +1.75
24 45 ALESSANDRIA Arnaud 1:18.87 +1.81
25 14 PRIDY Morgan 1:18.95 +1.89
26 43 GEORGIEV Georgi 1:19.13 +2.07
27 39 CHONGAROV Nikola 1:19.14 +2.08
28 47 VON APPEN Henrik 1:19.15 +2.09
28 46 OLIVERAS Marc 1:19.15 +2.09
30 30 VRABLIK Martin 1:19.25 +2.19
31 16 TRIKHICHEV Pavel 1:19.30 +2.24
32 27 ESTEVE Kevin 1:19.54 +2.48
33 2 ZAMPA Adam 1:19.70 +2.64
34 42 ZAKURDAEV Igor 1:19.79 +2.73
35 41 DANILOCHKIN Yuri 1:19.84 +2.78
36 36 KHUBER Martin 1:20.12 +3.06
37 49 FAARUP Christoffer 1:20.58 +3.52
38 33 JENOT Olivier 1:21.19 +4.13
39 25 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 1:21.27 +4.21
40 48 BENDIK Martin 1:21.51 +4.45
41 51 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu 1:21.63 +4.57
42 38 BIRKNER KETELHOHN Jorge F. 1:21.68 +4.62
43 35 FALAT Matej 1:21.69 +4.63
44 44 LAIKERT Igor 1:22.62 +5.56

Did not start 1st run

Bib Name
56 GANONG Travis
55 WEIBRECHT Andrew
54 BYDLINSKI Maciej
53 FEUZ Beat
52 SVINDAL Aksel Lund
32 PUCHNER Joachim
29 GOLDBERG Jared
22 MILLER Bode
20 JANKA Carlo
18 BANK Ondrej
11 MAYER Matthias
3 THEAUX Adrien