Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sochi (RUS)

Men’s Super Combined

14 February 2014
CET time
Local time
1st Run : 07:00
2nd Run : 12:30
1st Run : 10:00
2nd Run : 15:30
More informations
Jury
TD FIS MacLachlan Darrell
CAN
Referee HUJARA Gunter FIS
Assistant Referee
Chief of Race MITTER Wolfgang RUS
Technical data
Start Altitude 1947 m
Finish Altitude 970 m
Vertical Drop 977
Homologation Number 9888/12/10
Run 1
Course Setter SCHMALZL Helmuth FIS
Number of Gates 41
Turning Gates
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter KOSTELIC Ante CRO
Number of Gates 62
Turning Gates 59
Start Time 15:30
Organisation informations
RUS

Podium

1
2:45.20
2
2:45.54
3
2:45.67

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time
1 20 VILETTA Sandro 1:54.88 50.32 2:45.20  
2 21 KOSTELIC Ivica 1:54.17 51.37 2:45.54 +0.34
3 10 INNERHOFER Christof 1:54.30 51.37 2:45.67 +0.47
4 9 JANSRUD Kjetil 1:53.24 53.02 2:46.26 +1.06
5 2 ZAMPA Adam 1:56.23 50.11 2:46.34 +1.14
6 24 MILLER Bode 1:54.67 51.93 2:46.60 +1.40
7 4 BANK Ondrej 1:53.38 53.46 2:46.84 +1.64
8 16 JANKA Carlo 1:54.42 52.46 2:46.88 +1.68
8 12 SVINDAL Aksel Lund 1:53.94 52.94 2:46.88 +1.68
10 18 ZRNCIC-DIM Natko 1:55.26 51.80 2:47.06 +1.86
11 28 GOLDBERG Jared 1:54.90 52.39 2:47.29 +2.09
12 22 LIGETY Ted 1:55.17 52.22 2:47.39 +2.19
13 14 MAYER Matthias 1:53.61 53.85 2:47.46 +2.26
14 13 BAUMANN Romed 1:55.36 52.23 2:47.59 +2.39
15 8 FEUZ Beat 1:54.46 53.29 2:47.75 +2.55
16 6 VRABLIK Martin 1:56.36 51.56 2:47.92 +2.72
17 26 THEAUX Adrien 1:55.00 53.66 2:48.66 +3.46
18 25 PARIS Dominik 1:54.46 54.99 2:49.45 +4.25
19 30 KRYZL Krystof 1:56.68 53.21 2:49.89 +4.69
20 27 PRIDY Morgan 1:56.21 53.82 2:50.03 +4.83
21 40 STRIEDINGER Otmar 1:55.48 54.98 2:50.46 +5.26
22 37 DE LA CUESTA Paul 1:56.22 55.84 2:52.06 +6.86
23 39 CHONGAROV Nikola 1:58.68 53.73 2:52.41 +7.21
24 32 TRIKHICHEV Pavel 1:56.65 56.64 2:53.29 +8.09
25 34 TERRA Ferran 1:57.23 56.31 2:53.54 +8.34
26 42 ZAKURDAEV Igor 1:57.62 57.02 2:54.64 +9.44
27 44 LAIKERT Igor 1:59.76 55.94 2:55.70 +10.50
28 33 JENOT Olivier 1:59.81 56.01 2:55.82 +10.62
29 31 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 1:59.63 56.46 2:56.09 +10.89
30 3 KHOROSHILOV Alexander 1:56.03 1:02.43 2:58.46 +13.26
31 46 OLIVERAS Marc 1:57.08 1:01.46 2:58.54 +13.34
32 47 VON APPEN Henrik 1:58.49 1:00.42 2:58.91 +13.71
33 36 KHUBER Martin 1:59.42 1:00.44 2:59.86 +14.66
34 49 FAARUP Christoffer 1:57.96 1:10.36 3:08.32 +23.12

Disqualified 2nd run

Bib Name
29 KOSI Klemen

Did not finish 2nd run

Bib Name
45 ALESSANDRIA Arnaud
43 GEORGIEV Georgi
38 BIRKNER KETELHOHN Jorge F.
23 WEIBRECHT Andrew
19 MERMILLOD BLONDIN Thomas
17 PINTURAULT Alexis
15 FILL Peter
11 CAVIEZEL Mauro
7 BYDLINSKI Maciej
5 FRANZ Max
1 KILDE Aleksander Aamodt

Did not finish 1st run

Bib Name
50 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu
48 BENDIK Martin
41 DANILOCHKIN Yuri
35 FALAT Matej