Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sochi (RUS)

Men’s Super G

16 February 2014
CET time
Local time
1st Run : 07:00
1st Run : 10:00
More information
Jury
TD FIS MacLachlan Darrell
CAN
Referee HUJARA Gunter FIS
Assistant Referee SCHMALZL Helmuth FIS
Chief of Race MITTER Wolfgang RUS
Technical data
Start Altitude 1592 m.
Finish Altitude 970 m.
Vertical Drop 622 m.
Course Length 2096 m.
Homologation Number 9889/12/10
Run 1
Course Setter MORISOD Patrice FRA
Number of Gates 41
Start Time 10:00
Organisation information
RUS

Podium

1
1:18.14
2
1:18.44
3

HUDEC Jan

(CAN)

MILLER Bode

(USA)

1:18.67

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 21 JANSRUD Kjetil 1:18.14  
2 29 WEIBRECHT Andrew 1:18.44 +0.30
3 22 HUDEC Jan 1:18.67 +0.53
3 13 MILLER Bode 1:18.67 +0.53
5 15 STRIEDINGER Otmar 1:18.69 +0.55
6 14 FRANZ Max 1:18.74 +0.60
7 16 SVINDAL Aksel Lund 1:18.76 +0.62
8 8 FILL Peter 1:18.85 +0.71
9 34 BANK Ondrej 1:19.11 +0.97
10 6 PRIDY Morgan 1:19.19 +1.05
11 20 THEAUX Adrien 1:19.35 +1.21
12 19 KUENG Patrick 1:19.38 +1.24
13 24 KILDE Aleksander Aamodt 1:19.44 +1.30
14 9 LIGETY Ted 1:19.48 +1.34
15 2 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:19.53 +1.39
16 27 PARIS Dominik 1:19.70 +1.56
17 26 POISSON David 1:19.74 +1.60
17 11 HEEL Werner 1:19.74 +1.60
19 5 CLAREY Johan 1:19.75 +1.61
19 3 ZRNCIC-DIM Natko 1:19.75 +1.61
21 18 STREITBERGER Georg 1:19.77 +1.63
22 28 JANKA Carlo 1:20.01 +1.87
23 25 GANONG Travis 1:20.02 +1.88
24 30 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:20.19 +2.05
24 1 KOSTELIC Ivica 1:20.19 +2.05
26 33 TRIKHICHEV Pavel 1:20.62 +2.48
27 7 FEUZ Beat 1:20.65 +2.51
28 51 ZAMPA Adam 1:20.95 +2.81
29 32 KOSI Klemen 1:21.27 +3.13
30 37 KOSHKIN Dmitriy 1:21.50 +3.36
31 49 ZUEV Stepan 1:21.54 +3.40
32 50 VON APPEN Henrik 1:21.88 +3.74
33 40 VRABLIK Martin 1:22.01 +3.87
34 42 OLIVERAS Marc 1:22.02 +3.88
35 35 JENOT Olivier 1:22.20 +4.06
36 61 ZAMPA Andreas 1:22.42 +4.28
37 52 DANILOCHKIN Yuri 1:22.45 +4.31
38 39 BYDLINSKI Maciej 1:22.51 +4.37
39 57 CHONGAROV Nikola 1:22.59 +4.45
40 44 KHUBER Martin 1:22.60 +4.46
41 55 GEORGIEV Georgi 1:22.72 +4.58
42 53 FALAT Matej 1:22.81 +4.67
43 43 BENDIK Martin 1:23.06 +4.92
44 48 ZAKURDAEV Igor 1:23.13 +4.99
45 56 CLARO Eugenio 1:23.31 +5.17
46 46 FAARUP Christoffer 1:23.34 +5.20
47 38 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 1:23.36 +5.22
48 41 VUKICEVIC Marko 1:23.88 +5.74
49 54 BIRKNER KETELHOHN Jorge F. 1:23.89 +5.75
50 58 LAIKERT Igor 1:24.20 +6.06
51 63 SYKARAS Konstantinos 1:26.32 +8.18
52 62 MYTSAK Dmytro 1:28.51 +10.37

Disqualified 1st run

Bib Name
59 VALCAREGGI Massimiliano
36 TERRA Ferran
23 GUAY Erik

Did not finish 1st run

Bib Name
60 RODE Roberts
47 ALESSANDRIA Arnaud
45 LINDNER Georg
31 DE LA CUESTA Paul
17 MAYER Matthias
12 INNERHOFER Christof
10 DEFAGO Didier
4 GLEBOV Alexander