Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Sierra Nevada (ESP)

Men’s Giant Slalom

23 February 1996
No start times information yet
0 files available for download
More information
Organisation information
ESP

Podium

1
1:58.63
2

KAELIN Urs

(SUI)

1:59.07
3
1:59.45

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 TOMBA Alberto 1:58.63  
2 KAELIN Urs 1:59.07  
3 VON GRUENIGEN Michael 1:59.45  
4 KJUS Lasse 1:59.51  
5 LOCHER Steve 2:00.62  
6 MAYER Christian 2:01.11  
7 NYBERG Fredrik 2:01.30  
8 KOSIR Jure 2:01.91  
9 PICCARD Ian 2:02.12  
10 STRAND NILSEN Harald Chr. 2:02.22  
11 AAMODT Kjetil Andre 2:02.26  
12 MADER Guenther 2:02.36  
13 ACCOLA Paul 2:02.46  
14 KUNC Mitja 2:04.23  
15 PICCARD Franck 2:04.58  
16 BARNERSSOI Tobias 2:04.64  
17 MIKLAVC Andrej 2:04.76  
18 BUECHEL Marco 2:04.78  
19 EXARTIER Stephane 2:05.03  
20 ERTL Andreas 2:05.41  
21 PAVLEK Vedran 2:06.26  
22 VALE Brett 2:09.14  
23 MAN DE Harald II 2:09.67  
24 GASPAR Renato 2:09.74  
25 POPOV Lubomir 2:10.31  
26 BAXTER Alain 2:10.59  
27 BEGUE Gaston 2:13.74  
28 DITSCHEV Peter 2:16.07  
29 SZAFRANSKI Marcin 2:17.12  
30 HEATH Alexander 2:19.70  
31 SKRIABIN Nikolay 2:20.74  
32 DJIDJISHVILI Zurab 2:20.77  
33 STRISIK Yri 2:20.91  
34 ZUBEK Robert 2:21.42  
35 ASMAR Eugenio 2:25.00  
36 STARKAS Kostas 2:25.62  
37 STAPPERS Eric 2:25.86  
38 APOVIAN Marcelo 2:26.34  
39 LEFOUSSIS Thomas 2:26.82  
40 HARUTYUNYAN Arsen 2:27.82  
41 OSCH Eric 2:27.89  
42 VON HOHENLOHE Hubertus 2:28.16  
43 DIMITRIADIS Vassilis 2:30.32  
44 GUEYE Lamine 2:30.48  
45 VASSILI Andreas 2:34.87  
46 COLUMB Conor 2:37.99  
47 ROSA Guilherme 2:40.00  
48 HARUTYUNYAN Artur 2:40.77  
49 MAROUN Emile 2:48.84  
50 AKESBI Karim 2:49.87  
51 COLUMB Ronan 2:50.93  
52 ALAMUDDIN Tamer 2:51.73  
53 SALAME Mario 2:53.67  
54 DABBATH Cyril 2:54.59  

Disqualified 2nd run

Bib Name
FILISCHKIN Andrej
GOMEZ Victor

Disqualified 1st run

Bib Name
FATTORI Alessandro
HOLZER Patrick
KNAUSS Hans

Did not start 1st run

Bib Name
ES VAN Bram
JARVI Juha
MARILA Mika

Did not finish 2nd run

Bib Name
HOTTEGINDRE Gabriel
KOBLAR Jernej
WALLNER Johan
OESTBY Rune Andre
STIANSEN Tom
MILLET Vincent
ZAKOURIL Borek
GRANDI Thomas
ROTTHIER Peter

Did not finish 1st run

Bib Name
GORCIC Amar
BECIRBEGOVIC Enis
NEZIROVIC Mirza
HUTKA Andrej
DADVANI Goderdzi
ABRAMISCHVILI Levan
RAHLVES Daron
PUCKETT Christopher
JAERBYN Patrik
HELLMAN Tobias
CRISTOBAL GALLARDO Luis A.
PRIHODCHENKO Dmitrij
MALCZEWSKI Jakub
DAVIES Guy
ROSE Angus
GIRARDELLI Marc
VOGT Achim
KOENIGSRAINER Gerhard
GUNNARSSON Arnor
ARNORSSON Haukur
HALL Oliver
STANKALLA Stefan
VOGL Alois
SAIONI Christophe
BROBERG Tejs
HARDENBERG Arne
LINDBLAD Bo
RASMUSSEN Jeppe
CORRADI Sergio
MEAUXSOONE Pierre
REITER Mario
ESCODA Gerard