Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Aspen, CO (USA)

Ladies’ Slalom

30 November 2014
CET time
Local time
1st Run : 18:00
2nd Run : 21:00
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
More informations
Jury
TD FIS Klotz Julie
CAN
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race J. HANCOCK USA
Technical data
Start Altitude 2690 m
Finish Altitude 2490 m
Vertical Drop 200
Homologation Number 9702/10/10
Run 1
Course Setter H. RENOTH GER
Number of Gates 59
Turning Gates 58
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter W. ZURBUCHEN SUI
Number of Gates 62
Turning Gates 60
Start Time 13:00
Organisation informations
Leslie L. Schramer
Aspen World Cup Coordinator
USA
Phone: +1 970.618.5336
Email: Lesliels@emsaspen.com

Podium

1

HOSP Nicole

(AUT)

1:44.90
2
1:45.09
3
1:45.85

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 6 HOSP Nicole 50.28 54.62 1:44.90   100
2 7 HANSDOTTER Frida 50.10 54.99 1:45.09 +0.19 80
3 4 ZETTEL Kathrin 49.67 56.18 1:45.85 +0.95 60
4 3 PIETILAE-HOLMNER Maria 49.95 56.00 1:45.95 +1.05 50
5 2 SHIFFRIN Mikaela 49.46 56.52 1:45.98 +1.08 45
6 8 STRACHOVA Sarka 50.59 55.48 1:46.07 +1.17 40
7 9 KIRCHGASSER Michaela 50.40 55.79 1:46.19 +1.29 36
8 1 GAGNON Marie-Michele 50.04 56.24 1:46.28 +1.38 32
9 5 MAZE Tina 49.57 57.02 1:46.59 +1.69 29
10 11 SCHILD Bernadette 50.73 55.90 1:46.63 +1.73 26
11 25 STIEGLER Resi 50.77 56.03 1:46.80 +1.90 24
12 10 SWENN-LARSSON Anna 51.31 55.96 1:47.27 +2.37 22
13 15 COSTAZZA Chiara 51.46 55.86 1:47.32 +2.42 20
14 39 BAUD Adeline 51.57 55.81 1:47.38 +2.48 18
15 27 MOUGEL Laurie 51.49 55.97 1:47.46 +2.56 16
16 24 GISIN Michelle 52.34 55.34 1:47.68 +2.78 15
17 14 HOLDENER Wendy 51.13 56.58 1:47.71 +2.81 14
18 19 GEIGER Christina 51.35 56.54 1:47.89 +2.99 13
19 18 WIKSTROEM Emelie 51.19 56.85 1:48.04 +3.14 12
20 47 DUERR Lena 52.80 55.36 1:48.16 +3.26 11
21 13 LOESETH Nina 52.68 55.65 1:48.33 +3.43 10
22 50 DUBOVSKA Martina 51.94 56.89 1:48.83 +3.93 9
23 12 NOENS Nastasia 52.19 56.69 1:48.88 +3.98 8
24 28 SAEFVENBERG Charlotta 52.86 56.35 1:49.21 +4.31 7
25 37 BREM Eva-Maria 51.97 57.25 1:49.22 +4.32 6
26 34 BARIOZ Taina 53.06 56.22 1:49.28 +4.38 5
27 22 EKLUND Nathalie 51.87 57.72 1:49.59 +4.69 4
28 32 HASEGAWA Emi 52.83 57.28 1:50.11 +5.21 3
29 29 CURTONI Irene 52.35 1:01.48 1:53.83 +8.93
30 23 AGER Christina 52.60 1:01.65 1:54.25 +9.35

Disqualified 1st run

Bib Name
52 SMALL Greta

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
59 SIMARI BIRKNER Macarena
58 LAVTAR Katarina
57 HECTOR Sara
56 TILLEY Alexandra
55 BRUNNER Stephanie
54 TERWIEL Elli
53 MOELGG Manuela
51 AGNELLI Nicole
49 IGNJATOVIC Nevena
48 MUKOGAWA Sakurako
46 DUKE Hailey
44 RIESCH Susanne
42 VOGEL Nadja
41 BARTHET Anne-Sophie
38 PARDELLER Sarah
35 WALLNER Marina
31 WORLEY Tessa
26 PHELAN Brittany

Did not finish 1st run

Bib Name
45 BRIGNONE Federica
43 BERTRAND Marion
40 WIESLER Maren
36 MOLTZAN Paula
33 MARMOTTAN Anemone
30 MIELZYNSKI Erin
21 THALMANN Carmen
20 DAUM Alexandra
17 FEIERABEND Denise
16 WIRTH Barbara
Event’s races to see