Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lake Louise (CAN)

Men’s Downhill

29 November 2014
CET time
Local time
1st Run : 19:30
1st Run : 11:30
More information
Organisation information
Winterstart Events Limited
121 Hampstead Place NW
Calgary, AB T3A 5J3
CAN
Email: robert.imbrogno@winterstartevents.com
Website: LakeLouiseAlpineSkiWorldCup.com

Podium

1
1:50.20
2
1:50.34

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 19 JANSRUD Kjetil 1:50.20   100
2 27 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:50.34   80
2 26 FAYED Guillermo 1:50.34   80
4 15 PARIS Dominik 1:50.61   50
5 2 SULLIVAN Marco 1:50.68   45
6 1 FEUZ Beat 1:50.90   40
7 8 HEEL Werner 1:50.93   36
8 20 KUENG Patrick 1:50.95   32
9 22 REICHELT Hannes 1:50.96   29
10 21 CLAREY Johan 1:50.98   26
10 18 GANONG Travis 1:50.98   26
12 5 ZURBRIGGEN Silvan 1:51.10   22
13 11 KROELL Klaus 1:51.12   20
14 32 FERSTL Josef 1:51.23   18
15 17 MAYER Matthias 1:51.28   16
16 46 NYMAN Steven 1:51.41   15
17 3 SCHEIBER Florian 1:51.46   14
18 7 FRANZ Max 1:51.56   13
19 28 HUDEC Jan 1:51.58   12
19 10 FILL Peter 1:51.58   12
21 13 DEFAGO Didier 1:51.63   10
22 56 MAPLE Wiley 1:51.69   9
23 12 JANKA Carlo 1:51.73   8
24 53 BERTHOD Marc 1:51.75   7
25 6 BAUMANN Romed 1:51.79   6
26 39 GISIN Marc 1:51.82   5
27 4 VARETTONI Silvano 1:51.85   4
28 23 VILETTA Sandro 1:51.88   3
29 52 THOMSEN Benjamin 1:51.94   2
30 42 KOSTELIC Ivica 1:51.96   1
30 9 THEAUX Adrien 1:51.96   1
32 51 BANK Ondrej 1:52.05  
33 25 STRIEDINGER Otmar 1:52.08  
34 61 KILDE Aleksander Aamodt 1:52.14  
35 44 GOLDBERG Jared 1:52.25  
36 47 COOK Dustin 1:52.29  
37 49 GLEBOV Alexander 1:52.32  
38 30 DUERAGER Markus 1:52.33  
39 43 CAVIEZEL Mauro 1:52.37  
40 34 STECHERT Tobias 1:52.40  
41 50 VAN HEEK Marvin 1:52.46  
41 14 STREITBERGER Georg 1:52.46  
43 35 WEBER Ralph 1:52.48  
44 33 FRISCH Jeffrey 1:52.49  
45 36 OLSSON Hans 1:52.52  
46 62 KLOTZ Siegmar 1:52.54  
47 57 SANDER Andreas 1:52.56  
48 59 GIEZENDANNER Blaise 1:52.57  
49 29 ROGER Brice 1:52.60  
50 58 MARSAGLIA Matteo 1:52.65  
51 55 DE LA CUESTA Paul 1:52.80  
52 16 INNERHOFER Christof 1:52.92  
53 60 CASSE Mattia 1:52.97  
54 38 PRIDY Morgan 1:53.00  
55 31 SPORN Andrej 1:53.03  
56 48 BENNETT Bryce 1:53.05  
57 41 ROMAR Andreas 1:53.18  
58 54 MUZATON Maxence 1:53.38  
59 45 PERKO Rok 1:53.69  
60 37 CATER Martin 1:54.03  
61 64 BYDLINSKI Maciej 1:54.20  
62 40 KOSI Klemen 1:54.69  
63 65 VON APPEN Henrik 1:56.37  

Disqualified 1st run

Bib Name
63 THOMPSON Broderick

Did not finish 1st run

Bib Name
24 POISSON David