Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Val Gardena / Groeden (ITA)

Men’s Downhill

19 December 2014
CET time
Local time
1st Run : 12:15
1st Run : 12:15
More information
Organisation information
Saslong Classic Club Val Gardena - Groeden (BZJ4)
Strada Dursan, 37
39047 S. Cristina Val Gardena BZ
ITA
Phone: +39 (0471) 79 34 50
Email: info@saslong.org
Website: http://www.saslong.org

Podium

1

NYMAN Steven

(USA)

1:55.89
2
1:56.20
3
1:57.04

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 NYMAN Steven 1:55.89   100
2 21 JANSRUD Kjetil 1:56.20   80
3 16 PARIS Dominik 1:57.04   60
4 15 FAYED Guillermo 1:57.15   50
5 9 CLAREY Johan 1:57.19   45
6 2 ZURBRIGGEN Silvan 1:57.40   40
7 20 MAYER Matthias 1:57.42   36
8 8 FEUZ Beat 1:57.52   32
9 22 KUENG Patrick 1:57.62   29
10 30 DEFAGO Didier 1:57.73   26
11 18 REICHELT Hannes 1:57.79   24
12 13 FILL Peter 1:57.81   22
13 19 GANONG Travis 1:57.84   20
14 10 THEAUX Adrien 1:57.89   18
15 3 STREITBERGER Georg 1:58.04   16
16 14 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:58.05   15
17 5 BAUMANN Romed 1:58.06   14
18 12 FRANZ Max 1:58.16   13
19 27 KROELL Klaus 1:58.32   12
20 6 VILETTA Sandro 1:58.53   11
21 23 JANKA Carlo 1:58.54   10
22 11 HEEL Werner 1:58.56   9
23 17 INNERHOFER Christof 1:58.58   8
24 4 VARETTONI Silvano 1:58.68   7
25 33 STECHERT Tobias 1:58.70   6
26 35 OLSSON Hans 1:58.86   5
27 49 THOMSEN Benjamin 1:58.92   4
28 50 BERTHOD Marc 1:59.14   3
29 47 BANK Ondrej 1:59.19   2
30 51 MUZATON Maxence 1:59.21   1
31 59 KLOTZ Siegmar 1:59.43  
32 31 FERSTL Josef 1:59.47  
33 43 ZRNCIC-DIM Natko 1:59.55  
34 42 PERKO Rok 1:59.57  
34 24 POISSON David 1:59.57  
36 34 WEBER Ralph 1:59.87  
37 26 STRIEDINGER Otmar 1:59.88  
38 48 BRANDNER Klaus 1:59.93  
39 45 GLEBOV Alexander 1:59.99  
39 29 ROGER Brice 1:59.99  
41 54 SANDER Andreas 2:00.00  
42 28 SULLIVAN Marco 2:00.05  
43 44 BENNETT Bryce 2:00.20  
44 39 KOSI Klemen 2:00.33  
45 41 GOLDBERG Jared 2:00.42  
46 32 SPORN Andrej 2:00.57  
47 58 SCHMED Fernando 2:00.70  
48 53 PUCHNER Joachim 2:00.84  
49 40 CAVIEZEL Mauro 2:01.18  
50 61 BUZZI Emanuele 2:01.25  
51 60 WEIBRECHT Andrew 2:01.38  
52 36 CATER Martin 2:01.82  
53 56 PANGRAZZI Paolo 2:01.92  
54 37 PRIDY Morgan 2:02.41  
55 55 BIESEMEYER Thomas 2:02.71  
56 62 ALESSANDRIA Arnaud 2:03.53  
57 38 GISIN Marc 2:08.04  

Did not start 1st run

Bib Name
46 VAN HEEK Marvin

Did not finish 1st run

Bib Name
57 KILDE Aleksander Aamodt
52 GIRAUD MOINE Valentin
25 SCHEIBER Florian
1 HUDEC Jan