Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Val Gardena / Groeden (ITA)

Men’s Downhill

19 December 2014
CET time
Local time
1st Run : 12:15
1st Run : 12:15
More information
Jury
TD FIS Dreschl Edi
AUT
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee H. TRINKL FIS
Chief of Race R. SENONER ITA
Technical data
Start Altitude 2249 m.
Finish Altitude 1410 m.
Vertical Drop 839 m.
Course Length 3446 m.
Homologation Number 10284/11/11
Run 1
Course Setter H. TRINKL FIS
Number of Gates 35
Start Time 12:15
Organisation information
Saslong Classic Club Val Gardena - Groeden (BZJ4)
Strada Dursan, 37
39047 S. Cristina Val Gardena BZ
ITA
Phone: +39 (0471) 79 34 50
Email: info@saslong.org
Website: http://www.saslong.org

Podium

1

NYMAN Steven

(USA)

1:55.89
2
1:56.20
3
1:57.04

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 NYMAN Steven 1:55.89   100
2 21 JANSRUD Kjetil 1:56.20   80
3 16 PARIS Dominik 1:57.04   60
4 15 FAYED Guillermo 1:57.15   50
5 9 CLAREY Johan 1:57.19   45
6 2 ZURBRIGGEN Silvan 1:57.40   40
7 20 MAYER Matthias 1:57.42   36
8 8 FEUZ Beat 1:57.52   32
9 22 KUENG Patrick 1:57.62   29
10 30 DEFAGO Didier 1:57.73   26
11 18 REICHELT Hannes 1:57.79   24
12 13 FILL Peter 1:57.81   22
13 19 GANONG Travis 1:57.84   20
14 10 THEAUX Adrien 1:57.89   18
15 3 STREITBERGER Georg 1:58.04   16
16 14 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:58.05   15
17 5 BAUMANN Romed 1:58.06   14
18 12 FRANZ Max 1:58.16   13
19 27 KROELL Klaus 1:58.32   12
20 6 VILETTA Sandro 1:58.53   11
21 23 JANKA Carlo 1:58.54   10
22 11 HEEL Werner 1:58.56   9
23 17 INNERHOFER Christof 1:58.58   8
24 4 VARETTONI Silvano 1:58.68   7
25 33 STECHERT Tobias 1:58.70   6
26 35 OLSSON Hans 1:58.86   5
27 49 THOMSEN Benjamin 1:58.92   4
28 50 BERTHOD Marc 1:59.14   3
29 47 BANK Ondrej 1:59.19   2
30 51 MUZATON Maxence 1:59.21   1
31 59 KLOTZ Siegmar 1:59.43  
32 31 FERSTL Josef 1:59.47  
33 43 ZRNCIC-DIM Natko 1:59.55  
34 42 PERKO Rok 1:59.57  
34 24 POISSON David 1:59.57  
36 34 WEBER Ralph 1:59.87  
37 26 STRIEDINGER Otmar 1:59.88  
38 48 BRANDNER Klaus 1:59.93  
39 45 GLEBOV Alexander 1:59.99  
39 29 ROGER Brice 1:59.99  
41 54 SANDER Andreas 2:00.00  
42 28 SULLIVAN Marco 2:00.05  
43 44 BENNETT Bryce 2:00.20  
44 39 KOSI Klemen 2:00.33  
45 41 GOLDBERG Jared 2:00.42  
46 32 SPORN Andrej 2:00.57  
47 58 SCHMED Fernando 2:00.70  
48 53 PUCHNER Joachim 2:00.84  
49 40 CAVIEZEL Mauro 2:01.18  
50 61 BUZZI Emanuele 2:01.25  
51 60 WEIBRECHT Andrew 2:01.38  
52 36 CATER Martin 2:01.82  
53 56 PANGRAZZI Paolo 2:01.92  
54 37 PRIDY Morgan 2:02.41  
55 55 BIESEMEYER Thomas 2:02.71  
56 62 ALESSANDRIA Arnaud 2:03.53  
57 38 GISIN Marc 2:08.04  

Did not start 1st run

Bib Name
46 VAN HEEK Marvin

Did not finish 1st run

Bib Name
57 KILDE Aleksander Aamodt
52 GIRAUD MOINE Valentin
25 SCHEIBER Florian
1 HUDEC Jan