Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Alta Badia (ITA)

Men’s Giant Slalom

More information
Organisation information
O.C. Alpine SKi World Cup Alta Badia
ASC Ladinia Alta Badia (BZH1)
Strada Planmurin, 5
39039 La Villa BZ
ITA
Phone: +39 (0471) 83 01 61
Email: info@skiworldcup.it
Website: www.skiworldcup.it

Podium

1
2:30.17
2

LIGETY Ted

(USA)

2:31.62
3
2:31.65

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 HIRSCHER Marcel 2:30.17   100
2 4 LIGETY Ted 2:31.62   80
3 2 FANARA Thomas 2:31.65   60
4 3 PINTURAULT Alexis 2:31.66   50
5 5 NEUREUTHER Felix 2:31.90   45
6 15 NANI Roberto 2:31.98   40
7 64 ZUBCIC Filip 2:32.84   36
8 6 DOPFER Fritz 2:33.19   32
9 27 CAVIEZEL Gino 2:33.21   29
10 19 SANDELL Marcus 2:33.26   26
11 10 MUFFAT-JEANDET Victor 2:33.33   24
12 8 JITLOFF Tim 2:33.49   22
13 7 RAICH Benjamin 2:33.50   20
14 16 JANSRUD Kjetil 2:33.74   18
15 25 MYHRER Andre 2:33.97   16
16 22 NOESIG Christoph 2:33.98   15
17 28 BANK Ondrej 2:34.20   14
18 11 KRISTOFFERSEN Henrik 2:34.33   13
19 43 PHILP Trevor 2:34.34   12
20 9 JANKA Carlo 2:34.50   11
21 21 SCHOERGHOFER Philipp 2:34.55   10
22 36 PLEISCH Manuel 2:34.69   9
23 18 FAIVRE Mathieu 2:34.91   8
24 29 BLARDONE Massimiliano 2:35.33   7
25 46 KRIECHMAYR Vincent 2:35.46   6

Disqualified 1st run

Bib Name
32 KRANJEC Zan
33 RUBIE Brennan

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
23 RICHARD Cyprien
24 EISATH Florian
31 REICHELT Hannes
35 BROWN Phil
38 KRYZL Krystof
42 MARSAGLIA Matteo
44 ENGEL Mark
45 LEITINGER Roland
47 ANDRIENKO Aleksander
48 SCHWAIGER Dominik
50 MONSEN Marcus
51 TRIKHICHEV Pavel
53 CASSE Mattia
58 READ Erik
59 CAVIEZEL Mauro
60 ZAMPA Andreas
61 MAURBERGER Simon
63 PIRINEN Eemeli
65 MERMILLOD BLONDIN Thomas
66 PRIDY Morgan
67 KOTZMANN Adam

Did not finish 2nd run

Bib Name
12 MISSILLIER Steve
17 MAYER Matthias
20 SIMONCELLI Davide
37 LINDH Calle
41 WINDINGSTAD Rasmus

Did not finish 1st run

Bib Name
13 HAUGEN Leif Kristian
14 OLSSON Matts
26 BORSOTTI Giovanni
30 TORSTI Samu
34 COOK Dustin
39 MURISIER Justin
40 TUMLER Thomas
49 CHODOUNSKY David
52 ZURBRIGGEN Elia
54 BRENNSTEINER Stefan
55 FABRE Jonas
56 LAMBERT Nicolas
57 PERAUDO Adam
62 ROENNGREN Mattias
68 MARCHANT Armand
69 BENIAIDZE Alex