Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Alta Badia (ITA)

Men’s Giant Slalom

More information
Jury
TD FIS Bedrac Gorazd
SLO
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race L. TIEZZA ITA
Technical data
Start Altitude 1871 m.
Finish Altitude 1423 m.
Vertical Drop 448 m.
Homologation Number 9800/11/10
Run 1
Course Setter S. QUITTET FRA
Number of Gates 56
Turning Gates 53
Start Time 9:30
Run 2
Course Setter F. GAMPER NOR
Number of Gates 54
Turning Gates 50
Start Time 12:30
Organisation information
O.C. Alpine SKi World Cup Alta Badia
ASC Ladinia Alta Badia (BZH1)
Strada Planmurin, 5
39039 La Villa BZ
ITA
Phone: +39 (0471) 83 01 61
Email: info@skiworldcup.it
Website: www.skiworldcup.it

Podium

1
2:30.17
2

LIGETY Ted

(USA)

2:31.62
3
2:31.65

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 HIRSCHER Marcel 2:30.17   100
2 4 LIGETY Ted 2:31.62   80
3 2 FANARA Thomas 2:31.65   60
4 3 PINTURAULT Alexis 2:31.66   50
5 5 NEUREUTHER Felix 2:31.90   45
6 15 NANI Roberto 2:31.98   40
7 64 ZUBCIC Filip 2:32.84   36
8 6 DOPFER Fritz 2:33.19   32
9 27 CAVIEZEL Gino 2:33.21   29
10 19 SANDELL Marcus 2:33.26   26
11 10 MUFFAT-JEANDET Victor 2:33.33   24
12 8 JITLOFF Tim 2:33.49   22
13 7 RAICH Benjamin 2:33.50   20
14 16 JANSRUD Kjetil 2:33.74   18
15 25 MYHRER Andre 2:33.97   16
16 22 NOESIG Christoph 2:33.98   15
17 28 BANK Ondrej 2:34.20   14
18 11 KRISTOFFERSEN Henrik 2:34.33   13
19 43 PHILP Trevor 2:34.34   12
20 9 JANKA Carlo 2:34.50   11
21 21 SCHOERGHOFER Philipp 2:34.55   10
22 36 PLEISCH Manuel 2:34.69   9
23 18 FAIVRE Mathieu 2:34.91   8
24 29 BLARDONE Massimiliano 2:35.33   7
25 46 KRIECHMAYR Vincent 2:35.46   6

Disqualified 1st run

Bib Name
33 RUBIE Brennan
32 KRANJEC Zan

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
67 KOTZMANN Adam
66 PRIDY Morgan
65 MERMILLOD BLONDIN Thomas
63 PIRINEN Eemeli
61 MAURBERGER Simon
60 ZAMPA Andreas
59 CAVIEZEL Mauro
58 READ Erik
53 CASSE Mattia
51 TRIKHICHEV Pavel
50 MONSEN Marcus
48 SCHWAIGER Dominik
47 ANDRIENKO Aleksander
45 LEITINGER Roland
44 ENGEL Mark
42 MARSAGLIA Matteo
38 KRYZL Krystof
35 BROWN Phil
31 REICHELT Hannes
24 EISATH Florian
23 RICHARD Cyprien

Did not finish 2nd run

Bib Name
41 WINDINGSTAD Rasmus
37 LINDH Calle
20 SIMONCELLI Davide
17 MAYER Matthias
12 MISSILLIER Steve

Did not finish 1st run

Bib Name
69 BENIAIDZE Alex
68 MARCHANT Armand
62 ROENNGREN Mattias
57 PERAUDO Adam
56 LAMBERT Nicolas
55 FABRE Jonas
54 BRENNSTEINER Stefan
52 ZURBRIGGEN Elia
49 CHODOUNSKY David
40 TUMLER Thomas
39 MURISIER Justin
34 COOK Dustin
30 TORSTI Samu
26 BORSOTTI Giovanni
14 OLSSON Matts
13 HAUGEN Leif Kristian