Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Madonna di Campiglio (ITA)

Men’s Slalom

More information
Jury
TD FIS Bizjak Peter
SLO
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race L. CONCI ITA
Technical data
Start Altitude 1725 m.
Finish Altitude 1545 m.
Vertical Drop 180 m.
Homologation Number 9645/10/10
Run 1
Course Setter M. PRICHER AUT
Number of Gates 66
Turning Gates 65
Start Time 17:45
Run 2
Course Setter D. MOLLIER FRA
Number of Gates 62
Turning Gates 60
Start Time 20:45
Organisation information
Sporting Club Madonna di Campiglio (TN17)
Via Monte Spinale, 16
38084 Madonna di Campiglio TN
ITA
Phone: +39 (0465) 44 75 38
Email: loredana.bonazza@3trecampiglio.it
Website: www.3trecampiglio.it

Podium

1
1:40.57
2

DOPFER Fritz

(GER)

1:41.39
3
1:41.43

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 5 NEUREUTHER Felix 1:40.57   100
2 1 DOPFER Fritz 1:41.39   80
3 13 BYGGMARK Jens 1:41.43   60
4 4 KRISTOFFERSEN Henrik 1:41.53   50
5 15 PINTURAULT Alexis 1:41.59   45
6 9 BAECK Axel 1:41.60   40
7 2 HIRSCHER Marcel 1:41.72   36
8 14 KHOROSHILOV Alexander 1:41.75   32
9 10 GRANGE Jean-Baptiste 1:42.11   29
10 12 MYHRER Andre 1:42.14   26
11 8 GROSS Stefano 1:42.38   24
12 35 MUFFAT-JEANDET Victor 1:42.43   22
13 25 RAZZOLI Giuliano 1:42.48   20
14 28 YUASA Naoki 1:42.49   18
15 27 LIZEROUX Julien 1:42.51   16
16 38 RYDING Dave 1:42.71   15
17 23 LAHDENPERAE Anton 1:42.80   14
18 20 RAICH Benjamin 1:42.83   13
19 30 ZAMPA Adam 1:43.00   12
20 11 LARSSON Markus 1:43.01   11
21 51 LINDH Calle 1:43.25   10
22 56 MURISIER Justin 1:43.49   9
23 24 YULE Daniel 1:43.60   8
24 26 AERNI Luca 1:43.62   7
25 29 HAUGEN Leif Kristian 1:43.84   6
26 19 KOSTELIC Ivica 1:43.90   5

Disqualified 1st run

Bib Name
48 PHILP Trevor

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
70 BYDLINSKI Maciej
67 BORSOTTI Giovanni
66 ZVEJNIEKS Kristaps
65 GINNIS AJ
63 HENTTINEN Jens
61 MERMILLOD BLONDIN Thomas
59 NIEDERBERGER Bernhard
58 KASPER Nolan
57 KRYZL Krystof
53 ZUBCIC Filip
52 SCHMIDIGER Reto
49 BROWN Phil
47 TONETTI Riccardo
45 THEOLIER Steven
44 SKUBE Matic
43 SCHMID Philipp
39 ZENHAEUSERN Ramon
37 HOERL Wolfgang
36 RONCI Giordano
34 STRASSER Linus
33 JUNG Dong-hyun
21 MISSILLIER Steve

Did not finish 2nd run

Bib Name
31 NORDBOTTEN Jonathan
16 LIGETY Ted
7 MATT Mario
3 THALER Patrick

Did not finish 1st run

Bib Name
69 ALAERTS Kai
68 FALAT Matej
64 TREJBAL Filip
62 ENGEL Mark
60 VOGEL Markus
55 READ Erik
54 TRIKHICHEV Pavel
50 SAMSAL Dalibor
46 DEVILLE Cristian
42 LYSDAHL Espen
41 ANKENY Michael
40 COUSINEAU Julien
32 BRANDENBURG Will
22 CHODOUNSKY David
18 HERBST Reinfried
17 SOLEVAAG Sebastian-Foss
6 HARGIN Mattias