Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Adelboden (SUI)

Men’s Slalom

11 January 2015
CET time
Local time
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
More information
Organisation information
Ski-Weltcup Adelboden AG
Dorfstrasse 40
3715 Adelboden
SUI
Phone: +41 33 673 70 60
Email: info@weltcup-adelboden.ch
Website: https://www.weltcup-adelboden.ch

Podium

1
1:56.70
2

DOPFER Fritz

(GER)

1:56.72
3
1:56.73

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 13 GROSS Stefano 1:56.70   100
2 1 DOPFER Fritz 1:56.72   80
3 3 HIRSCHER Marcel 1:56.73   60
4 24 RAZZOLI Giuliano 1:57.25   50
5 7 KRISTOFFERSEN Henrik 1:57.26   45
6 9 GRANGE Jean-Baptiste 1:57.27   40
7 17 LARSSON Markus 1:57.37   36
8 15 MYHRER Andre 1:57.50   32
9 25 LIZEROUX Julien 1:57.56   29
10 11 KHOROSHILOV Alexander 1:57.59   26
11 26 CHODOUNSKY David 1:57.66   24
12 27 MISSILLIER Steve 1:57.75   22
13 28 MUFFAT-JEANDET Victor 1:57.77   20
14 5 HARGIN Mattias 1:57.87   18
15 20 HERBST Reinfried 1:58.06   16
16 21 LAHDENPERAE Anton 1:58.12   15
17 18 MOELGG Manfred 1:58.26   14
18 19 KOSTELIC Ivica 1:58.33   13
19 30 AERNI Luca 1:58.40   12
20 35 STRASSER Linus 1:58.45   11
21 23 RAICH Benjamin 1:58.66   10
22 16 LIGETY Ted 1:58.72   9
23 31 ZAMPA Adam 1:58.73   8
24 37 RYDING Dave 1:58.93   7
25 29 YUASA Naoki 1:59.85   6
26 32 NORDBOTTEN Jonathan 2:02.25   5

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
34 JUNG Dong-hyun
38 ZENHAEUSERN Ramon
39 COUSINEAU Julien
41 LYSDAHL Espen
43 SKUBE Matic
44 THEOLIER Steven
46 PHILP Trevor
47 LINDH Calle
48 HAUGEN Leif Kristian
50 SCHWARZ Marco
51 JOHANSEN Truls
52 SAMSAL Dalibor
53 SCHMIDIGER Reto
56 READ Erik
57 MURISIER Justin
58 PLACE Francois
61 VOGEL Markus
66 GINNIS AJ
67 BONVIN Anthony
68 ZVEJNIEKS Kristaps

Did not finish 2nd run

Bib Name
4 THALER Patrick
8 BYGGMARK Jens
12 PINTURAULT Alexis
36 KELLEY Tim

Did not finish 1st run

Bib Name
2 MATT Mario
6 NEUREUTHER Felix
10 BAECK Axel
14 SOLEVAAG Sebastian-Foss
22 YULE Daniel
33 BRANDENBURG Will
40 ANKENY Michael
42 SCHMID Philipp
45 TONETTI Riccardo
49 BROWN Phil
54 ZUBCIC Filip
55 TRIKHICHEV Pavel
59 KRYZL Krystof
60 NIEDERBERGER Bernhard
62 MATT Michael
63 ENGEL Mark
64 HENTTINEN Jens
65 DEVILLE Cristian
69 BORSOTTI Giovanni
70 BANK Ondrej
Event’s races to see