Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

St. Moritz (SUI)

Ladies’ Downhill

24 January 2015
CET time
1st Run : 10:15
More information
Organisation information
AUDI FIS SKI WORLD CUP St. Moritz/Engadin
Postfach 75, Via Stredas 4
7500 St. Moritz
SUI
Phone: +41 81 836 20 10
Email: raceoffice@asese-stmoritz.ch
Website: www.skiworldcup.stmoritz.ch

Podium

1

GUT Lara

(SUI)

1:43.82
2
1:44.14
3

MIKLOS Edit

(HUN)

1:44.40

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 16 GUT Lara 1:43.82   100
2 19 FENNINGER Anna 1:44.14   80
3 2 MIKLOS Edit 1:44.40   60
4 9 REBENSBURG Viktoria 1:44.51   50
5 12 SUTER Fabienne 1:44.72   45
6 3 JNGLIN-KAMER Nadja 1:44.82   40
7 24 RUIZ CASTILLO Carolina 1:44.96   36
8 17 GOERGL Elisabeth 1:44.98   32
9 20 WEIRATHER Tina 1:45.07   29
10 14 KLING Kajsa 1:45.11   26
11 25 STUHEC Ilka 1:45.13   24
12 8 ROSS Laurenne 1:45.14   22
13 23 PUCHNER Mirjam 1:45.20   20
14 32 MOWINCKEL Ragnhild 1:45.43   18
15 4 HUETTER Cornelia 1:45.48   16
16 37 TVIBERG Maria Therese 1:45.49   15
17 21 FANCHINI Elena 1:45.51   14
18 18 MAZE Tina 1:45.56   13
19 13 YURKIW Larisa 1:45.62   12
20 1 FANCHINI Nadia 1:45.64   11
21 28 HOSP Nicole 1:45.69   10
22 5 MCKENNIS Alice 1:45.82   9
23 22 VONN Lindsey 1:45.90   8
24 34 SIEBENHOFER Ramona 1:45.91   7
25 10 MANCUSO Julia 1:46.01   6
26 33 BAILET Margot 1:46.09   5
27 35 WENIG Michaela 1:46.12   4
28 26 FISCHBACHER Andrea 1:46.20   3
29 30 STERZ Regina 1:46.22   2
30 6 STUFFER Verena 1:46.26   1
31 15 ABDERHALDEN Marianne 1:46.35  
32 47 MARSAGLIA Francesca 1:46.43  
33 29 SCHMIDHOFER Nicole 1:46.48  
34 11 COOK Stacey 1:46.52  
35 46 NUFER Priska 1:46.65  
36 57 COLETTI Alexandra 1:46.84  
37 38 BRODNIK Vanja 1:46.99  
38 7 JAY MARCHAND-ARVIER Marie 1:47.07  
39 42 PIOT Jennifer 1:47.11  
40 45 KUENG Mirena 1:47.16  
41 39 KRIZOVA Klara 1:47.43  
42 52 PELLISSIER Marion 1:47.56  
43 59 DELAGO Nicole 1:47.63  
44 60 GAGNON Marie-Michele 1:47.65  
44 36 FORD Julia 1:47.65  
46 50 LARROUY Noemie 1:47.85  
47 31 SUTER Corinne 1:47.91  
48 40 FLURY Jasmine 1:47.98  
49 58 CURTONI Elena 1:48.06  
50 44 RYAN Katie 1:48.16  
51 54 MAGG Ann Katrin 1:48.30  
52 61 GRENIER Valerie 1:48.39  
53 48 FEIERABEND Denise 1:48.76  
54 55 DORSCH Patrizia 1:49.02  
55 53 CHRAPEK Karolina 1:49.44  
56 49 BEDAREVA Maria 1:49.54  
57 63 SMALL Greta 1:50.94  
58 64 BUCIK Ana 1:52.57  

Did not finish 1st run

Bib Name
62 WALLNER Marina
56 HOLTMANN Mina Fuerst
51 GAUCHE Laura
43 GEROUDET Jeromine
41 WILES Jacqueline
27 SCHNARF Johanna