Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

St. Moritz (SUI)

Ladies’ Super G

25 January 2015
CET time
1st Run : 11:45
More information
Organisation information
AUDI FIS SKI WORLD CUP St. Moritz/Engadin
Postfach 75, Via Stredas 4
7500 St. Moritz
SUI
Phone: +41 81 836 20 10
Email: raceoffice@asese-stmoritz.ch
Website: www.skiworldcup.stmoritz.ch

Podium

1

VONN Lindsey

(USA)

1:23.55
2
1:23.79
3

HOSP Nicole

(AUT)

1:24.65

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 17 VONN Lindsey 1:23.55   100
2 21 FENNINGER Anna 1:23.79   80
3 18 HOSP Nicole 1:24.65   60
4 8 KLING Kajsa 1:25.03   50
5 9 HUETTER Cornelia 1:25.10   45
6 15 SCHMIDHOFER Nicole 1:25.35   40
7 24 MOWINCKEL Ragnhild 1:25.40   36
8 10 REBENSBURG Viktoria 1:25.54   32
8 11 STERZ Regina 1:25.54   32
10 7 MARSAGLIA Francesca 1:25.55   26
11 59 FANCHINI Elena 1:25.61   24
12 2 JAY MARCHAND-ARVIER Marie 1:25.62   22
13 50 GRENIER Valerie 1:25.64   20
14 25 CURTONI Elena 1:25.66   18
15 26 PUCHNER Mirjam 1:25.76   16
16 13 MANCUSO Julia 1:25.78   15
17 27 GAGNON Marie-Michele 1:25.89   14
18 1 HRONEK Veronique 1:26.20   13
19 4 COOK Stacey 1:26.33   12
20 44 TVIBERG Maria Therese 1:26.43   11
21 29 NUFER Priska 1:26.44   10
22 56 FISCHBACHER Andrea 1:26.49   9
23 36 BAILET Margot 1:26.64   8
24 46 SCHNARF Johanna 1:26.67   7
25 40 KRIZOVA Klara 1:26.85   6
26 30 PIOT Jennifer 1:26.88   5
26 55 MCKENNIS Alice 1:26.88   5
28 31 SUTER Corinne 1:26.95   3
29 53 HOLTMANN Mina Fuerst 1:26.98   2
30 6 WORLEY Tessa 1:27.07   1
31 62 COLETTI Alexandra 1:27.34  
32 37 TIPPLER Tamara 1:27.37  
33 60 BRODNIK Vanja 1:27.67  
34 58 CHRAPEK Karolina 1:27.97  
35 54 DELAGO Nicole 1:28.01  

Disqualified 1st run

Bib Name
3 ROSS Laurenne
12 FANCHINI Nadia
14 STUFFER Verena
16 MAZE Tina
19 GOERGL Elisabeth
23 RUIZ CASTILLO Carolina
32 MIRADOLI Romane
38 HOFER Anna
42 WENIG Michaela
43 PELLISSIER Marion
48 FEIERABEND Denise
49 BUCIK Ana
52 BAUD Adeline

Did not start 1st run

Bib Name
41 WILES Jacqueline
51 WALLNER Marina

Did not finish 1st run

Bib Name
5 STUHEC Ilka
20 GUT Lara
22 WEIRATHER Tina
28 SUTER Fabienne
33 SIEBENHOFER Ramona
34 YURKIW Larisa
35 JNGLIN-KAMER Nadja
39 RYAN Katie
45 MIKLOS Edit
47 FLURY Jasmine
57 BEDAREVA Maria
61 SMALL Greta