Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kitzbuehel (AUT)

Men’s Slalom

More information
Organisation information
Kitzbuehler Ski Club
Hinterstadt 4
6370 Kitzbuehel
AUSTRIA
AUT
Phone: +43 535 662 3010
Email: race@hahnenkamm.com
Website: http://www.hahnenkamm.com

Podium

1
1:43.10
2
1:43.59
3
1:43.73

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 HARGIN Mattias 1:43.10   100
2 6 HIRSCHER Marcel 1:43.59   80
3 2 NEUREUTHER Felix 1:43.73   60
4 18 RAZZOLI Giuliano 1:43.87   50
5 4 DOPFER Fritz 1:43.92   45
6 7 KHOROSHILOV Alexander 1:44.14   40
7 3 KRISTOFFERSEN Henrik 1:44.23   36
8 5 GROSS Stefano 1:44.42   32
9 12 PINTURAULT Alexis 1:44.54   29
10 11 LARSSON Markus 1:44.59   26
11 19 LIZEROUX Julien 1:44.69   24
12 13 MATT Mario 1:44.76   22
13 8 MYHRER Andre 1:44.78   20
14 34 STRASSER Linus 1:44.88   18
15 9 THALER Patrick 1:44.98   16
16 10 FOSS-SOLEVAAG Sebastian 1:45.15   15
17 21 YULE Daniel 1:45.19   14
18 25 KOSTELIC Ivica 1:45.28   13
19 22 RAICH Benjamin 1:45.42   12
20 31 NORDBOTTEN Jonathan 1:45.43   11
21 14 GRANGE Jean-Baptiste 1:45.49   10
22 38 ZENHAEUSERN Ramon 1:45.56   9
23 53 SCHMIDIGER Reto 1:45.58   8
24 15 BYGGMARK Jens 1:45.63   7
25 24 MUFFAT-JEANDET Victor 1:45.73   6
26 26 CHODOUNSKY David 1:45.86   5
27 20 HERBST Reinfried 1:46.01   4
27 47 DEVILLE Cristian 1:46.01   4

Disqualified 1st run

Bib Name
16 LIGETY Ted
28 MISSILLIER Steve

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
17 MOELGG Manfred
23 LAHDENPERAE Anton
30 ZAMPA Adam
36 RONCI Giordano
40 ANKENY Michael
41 LYSDAHL Espen
42 SCHMID Philipp
43 KUERNER Miha
44 SKUBE Matic
46 LINDH Calle
48 TONETTI Riccardo
50 SCHWARZ Marco
52 SAMSAL Dalibor
54 HAUGEN Leif Kristian
55 ZUBCIC Filip
57 PLACE Francois
58 KRYZL Krystof
60 GINI Marc
61 KASPER Nolan
63 RASANEN Joonas
64 VOGEL Markus
65 MATT Michael
66 ZRNCIC-DIM Natko
67 HENTTINEN Jens
68 CAVIEZEL Gino
71 ZVEJNIEKS Kristaps
74 JASICZEK Michal
78 DANILOCHKIN Yuri

Did not finish 2nd run

Bib Name
27 AERNI Luca
37 RYDING Dave

Did not finish 1st run

Bib Name
29 YUASA Naoki
32 BRANDENBURG Will
33 JUNG Dong-hyun
35 KELLEY Tim
39 COUSINEAU Julien
45 THEOLIER Steven
49 BROWN Phil
51 JOHANSEN Truls
56 MURISIER Justin
59 STEHLE Dominik
62 NIEDERBERGER Bernhard
69 TREJBAL Filip
70 PRISADOV Stefan
72 HIRSCHBUEHL Christian
73 ALAERTS Kai
75 BIRKNER DE MIGUEL Tomas
76 GASTALDI Sebastiano
77 GELASHVILI Jaba